لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۳

آمریکا و عراق هشدار دادند: ساکنان موصل آماده ریزش سد باشند


نمایی از سد موصل در ۳۶۰ کیلومتری شمال بغداد - آرشیو
نمایی از سد موصل در ۳۶۰ کیلومتری شمال بغداد - آرشیو

دولت عراق و سفارت آمریکا در بغداد به آن دسته از ساکنان موصل که در کرانه رود دجله زندگی می کنند، درباره احتمال ریزش سد موصل هشدار دادند.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در بیانیه ای که شامگاه یکشنبه منتشر کرد، از ساکنان موصل خواست دست کم شش کیلومتر از کرانه رود دجله دور شوند.

سفارت آمریکا در عراق نیز در بیانیه ای، برآورد کرده که طغیان آب رودخانه خطر بالقوه علیه جان یک و نیم میلیون نفری است که در کرانه رود دجله زندگی می کنند. بر اساس این بیانیه "تخلیه منطقه، مؤثرترین راه نجات جان صدها هزار عراقی است."

پیشتر نیز مقامات آمریکایی درباره تخریب و ریزش سد موصل هشدار داده بودند، اما این بیانیه های اخیر، جدی ترین هشدارهای علنی به مردم تا به امروز به شمار می رود.

بیانیه ایالات متحده به شهروندان آمریکایی در عراق هشدار داده است پیشاپیش عواقب فاجعه باری که می تواند بر اثر ریزش بزرگترین سد هیدروالکتریک عراق به بار آید، آماده ترک این کشور باشند.

بیانیه دولت آمریکا می گوید موصل، بزرگترین شهر شمال عراق که زیر کنترل داعش است، ممکن است در صورت تخریب سد به فاصله چند ساعت تا ارتفاع ۲۱ متر زیر آب برود.

شهرهایی که در کرانه رود دجله قرار دارند مانند تکریت، سامرا و بغداد نیز ممکن است ظرف ۲۴ تا ۷۲ ساعت تحت تاثیر قرار گیرند.

داعش این سد را در ماه اوت ۲۰۱۴ (تابستان ۱۳۹۳) تصرف کرد و بیم آن می رفت که آن را منفجر کند و با به آب بستن موصل و بغداد صدها هزار نفر را به کشتن بدهد.

نیروهای عراقی با حمایت هوایی نیروهای آمریکایی، دو هفته بعد موفق شدند سد را از داعش پس بگیرند، اما اختلال در کار احیا و تعمیر سد، احتمال فروریختن آن را افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG