لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

عملیات مرمت سد موصل در عراق آغاز شد


دولت عراق یک قرارداد ۱۸ ماهه ۳۰۰ میلیون دلاری با یک شرکت ایتالیایی برای نگهداری از سد موصل منعقد کرد
دولت عراق یک قرارداد ۱۸ ماهه ۳۰۰ میلیون دلاری با یک شرکت ایتالیایی برای نگهداری از سد موصل منعقد کرد

کار مرمت سازه تضعیف شده سد موصل که در اثر سالها جنگ و اهمال در معرض خطر شکسته شدن قرار گرفته است، از روز پنجشنبه آغاز شد.

در صورت شکسته شدن سد موصل که به رودخانه دجله متصل است، بیش از یک میلیون عراقی در خطر مرگ قرار می‌گیرند.

دولت عراق به دلیل خطر شکسته شدن سد موصل به آن دسته از مردم عراق که در کنار رود دجله زندگی می‌کنند هشدار داد محل زندگی شان را دست کم به ۸ کیلومتر دورتر از این رودخانه منتقل کنند.

با این حال، مردم منطقه هنوز نگران هستند. به گفته یکی از آنها "ما نگرانیم و نمی‌دانیم واقعیت دارد که ایا سد در حال فرو ریختن است؟ ما زن و بچه داریم و می‌ترسیم چون خیلی به رودخانه نزدیک هستیم."

به دلیل زمین ناپایدار زیرین، سد موصل به تعمیر و نگهداری مستمر نیاز دارد. دولت عراق این هفته یک قرارداد ۱۸ ماهه ۳۰۰ میلیون دلاری با یک شرکت ایتالیایی برای نگهداری از سازه سد منعقد کرد.

با آب شدن برف‌ها، سطح آب رود دجله در حال بالارفتن است و مقامات برای کم کردن سطح و فشار آب، یکی از دریچه‌های خروجی سد را باز کردند؛ ولی می‌کوشند خطر را کم اهمیت جلوه دهند.

سفارت آمریکا درعراق خطر فرو ریختن سد موصل را جدی و بی‌سابقه خواند. همزمان دولت‌های آمریکا و عراق در مورد طرح انتقال یک و نیم میلیون از ساکنان حاشیه دجله تلاش می‌کنند.

سد موصل طی درگیری‌ها و همچنین در طول تصرف موقت منطقه توسط داعش آسیب دید و به دلیل آن که کارخانه تولید سیمان برای حفظ و مرمت پایه‌های سد همچنان تحت کنترل داعش باقی است، حفاظت کافی از سد صورت نگرفته است.

XS
SM
MD
LG