لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۵

رئیس بزرگترین کارتل مواد مخدر مکزیک دستگیر شد


یک مقام دولتی آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفت ال چاپو که هفته ها تحت تعقیب پلیس بود، حوالی بامداد شنبه در یک گردشگاه ساحلی دستگیر شد.

خواکین گزمن، رهبر کارتل مواد مخدر مکزیک معروف به «ال چاپو» توسط مقامات آمریکایی و مکزیکی در هتلی در شهر ساحلی مازالتان مکزیک به دام پلیس افتاد.

یک مقام دولتی آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفت ال چاپو که هفته ها تحت تعقیب پلیس بود، حوالی بامداد شنبه در یک گردشگاه ساحلی دستگیر شد.

سخنگوی رئیس جمهوری مکزیک بدون ذکر نام این فراری ۵۶ ساله گفت در ایالت سینالوآ تبهکار معروفی دستگیر شده است.

خواکین گزمن کارتل قدرتمند مواد مخدر سینالوآ را رهبری می کند، که مواد مخدر را در آمریکای شمالی توزیع می کند؛ و در فعالیت های غیرقانونی در نقاط دوردستی همچون کشورهای اروپایی و استرالیا هم دست دارد.

باند سینالوآ با دیگر باندهای تبهکاران بر سر مسیرهای قاچاق مواد مخدر از مکزیک به آمریکا به شدت جنگ می کرد.

از سال ۲۰۰۷ که فلیپه کالدرون رئیس جمهوری پیشین مکزیک برای مبارزه با رهبران باندهای قاچاق مواد مخدر به ارتش متوسل شد، نزدیک به ۸۰،۰۰۰ نفر در آن کشور در ارتباط با مواد مخدر کشته شده اند.

گفته می شود ال چاپو قدرتمندترین قاچاقچی مواد مخدر دنیاست. مجله فوربس درآمد خالص او را بیش از یک میلیارد دلار برآورد کرده است.

وی با اتهامات متعددی در رابطه با قاچاق مواد مخدر در آمریکا رو به روست و در صدر فهرست افراد تحت تعقیب اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا قرار دارد.
XS
SM
MD
LG