لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

کشف میلیونها قرص روانگردان در آسیا


مصادرۀ قرص های متانفتامین در آسیا و منطقۀ اقیانوس آرام.
مصادرۀ قرص های متانفتامین در آسیا و منطقۀ اقیانوس آرام.
بنا به گزارش دفتر ویژۀ موادّ مخّدر و مسائل جنائی در سازمان ملل متّحد، مقدار نوعی روان گردان موسوم به اَ تی اس، که مجریان قانون در سال ۲۰۱۲ میلادی در منطقۀ آسیا – اقیانوس آرام کشف و نابود کرده اند، به حدّ نصاب تازه ای رسیده دست.

دفتر مواد مخدر و مسائل جنائی در سازمان ملل متّحد ابراز نگرانی کرده که گروه های سازمان یافته، تبهکار و مرزگریز و عبوری، شامل افرادی از ایران، با استفاده از وضع درهم منطقه ای در آسیا - که فرصت انتقال سهل تر کالا و انسان را فراهم آورده - سرگرم قاچاق مواد مخدّر شده اند.

برپایۀ اطلاعات واصله از آژانس های کنترل مواد مخدّر و نهادهای ذیصلاح در ۱۱ کشور، جرمی داگلاس نمایندۀ دفتر موادمخدر و مسائل جنائی در سازمان ملل متّحد، از نیازبه مصادرۀ دو نوع قرص متانفتامین به نامهای «یابا» و «شابو» به عنوان مشکل خاص یاد کرد و افزود طی سال گذشته ۲۲۷ میلیون قرص کافئین دار در منطقۀ آسیا – اقیانوس آرام کشف و نابود شده است. از این میزان یکصد میلیون در چین و حدود یکصد میلیون در تابلند کشف شده است.

بنا به گزارش دفتر مواد مخدّر سازمان ملل متّحد، افزون بر تایلند، مصادرۀ قرص های متانفتامین در برمه، کامبوج، هنگ کنگ، اندونزی و ژاپن افزایش عمده یافته است.
به گفتۀ جرمی داگلاس، میزان بالای تقاضا برای قرص های متانفتامین یاد شده درشرق و جنوب شرق آسیا باور نکردنی است.
تخمین زده شده آن بازار درپی دست یافتن به ۵/۱ میلیارد قرص است.
XS
SM
MD
LG