لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۹

مسکو درخواست منع حضور ورزشکاران روس و بلاروس در المپیک را «ناپذیرفتنی» خواند


ورزشکاران روسیه‌ای در المپیک زمستانی ۲۰۲٢ پکن که با پرچم «کمیته المپیک روسیه» در این رقابت‌ها شرکت کردند
ورزشکاران روسیه‌ای در المپیک زمستانی ۲۰۲٢ پکن که با پرچم «کمیته المپیک روسیه» در این رقابت‌ها شرکت کردند

وزیر ورزش روسیه روز شنبه درخواست‌های وزیران ۳۵ کشور برای ممنوعیت حضور ورزشکاران روسیه‌ای و بلاروسی در بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ را «ناپذیرفتنی» خواند.

وزیر ورزش لیتوانی روز جمعه اعلام کرد گروهی متشکل از ۳۵ کشور از جمله ایالات متحده، آلمان، و استرالیا خواستار ممنوعیت حضور ورزشکاران روسیه‌ای و بلاروسی در المپیک ۲۰۲۴ خواهند شد.

این اقدام سبب فشار بر کمیته بین‌المللی المپیک می‌شود که تلاش بسیاری می‌کند از تاثیرگذاری جنگ اوکراین بر این رویداد ورزشی جلوگیری کند.

به گفته وزیر ورزش روسیه، اقدام این کشورها دخالت مستقیم در سازمان‌های ورزشی بین‌المللی و تلاش به منظور تحمیل شرط و شروط خود برای شرکت کردن ورزشکاران در رویدادهای بین‌المللی است که از نظر روسیه «مطلقا ناپذیرفتنی» است.

این در حالی است که کمیته بین‌المللی المپیک درها را به روی ورزشکاران روسیه‌ای و بلاروسی باز نگه داشته تا به صورت بی‌طرف در رقابت‌های المپیک شرکت کنند.

توجیه کمیته بین‌المللی المپیک این است که ممنوعیت شرکت کردن ورزشکاران روسیه‌ای و بلاروسی در بازی‌های المپیک ناقض منشور المپیک است. این کمیته همچنین به یک قطع‌نامه سازمان ملل متحد علیه تبعیض در بازی‌های المپیک استناد می‌کند.

XS
SM
MD
LG