لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

اعلام اتهامات جدید علیه مرسی


دادستان ارشد مصر روز چهارشنبه پرونده محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده را برای محاکمه به دادگاه ارجاع کرد. او به تبانی با گروه فلسطینی حماس، حزب الله لبنان و دیگران برای ایجاد خشونت به منظور بی ثبات ساختن کشور متهم شده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، دادستان ها ادعا می کنند مرسی زمانی که رئیس جمهوری بود همراه با دستیارانش اسرار دولتی را در اختیار گروه های شبه نظامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران قرار داده بود. مرسی و ۳۵ نفر دیگر، از جمله ۳ رهبر ارشد اخوان المسلمین، همچنین به تروریسم و اقدامات دیگر برای بی ثبات ساختن مصر متهم هستند.

این اتهامات، که مربوط به رویدادهایی در سال های گذشته است، در صورت اثبات ممکن است با مجازات مرگ همراه باشد.

در بیانیه دادستان کل مصر از جمله گفته شده پس از برکناری مرسی و تغییر در صحنه سیاسی کشور، «اخوان المسلمین و دیگر گروه های تروریستی به انفجار و حمله به نیروهای نظامی و پلیس در سینا، برای به وحشت انداختن مصریان، ایجاد هرج و مرج و تضعیف استقلال کشور، به راه انداختن جنگ داخلی دست زدند.»

وکیل مدافع اعضای اخوان المسلمین به اسوشیند پرس گفت وکلا در هیچ یک از جلسات بازجویی موکلان خود حضور نداشتند و از جزییات اتهامات آگاه نیستند.
او مدعی شد تمام محاکمات سیاسی است و پوششس قانونی به آنها داده شده است.

برای محاکمه در ارتباط با پرونده جدید هنوز تاریخی تعیین نشده است. مرسی هم اینک به اتهام تحریک قتل مخالفانش زمانی که در قدرت بود محاکمه می شود.
دادستان ها گفتند دست کم ۱۷ نفر از ۳۵ نفری که با مرسی متهم شده اند فراری هستند.
XS
SM
MD
LG