لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۱

نامه به ریشی سوناک؛ صدها حقوقدان بریتانیایی خواهان توقف فروش اسلحه به اسرائیل شدند


ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا. آرشیو
ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا. آرشیو

بیش از ۶۰۰ حقوقدان همراه با سه قاضی پیشین دیوان عالی بریتانیا در نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر بریتانیا، خواهان متوقف شدن فروش تسلیحات این کشور به اسرائیل شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آن‌ها در نامه‌ خود به ریشی سوناک نوشتند که فروش تسلیحات بریتانیایی ممکن است به معنای شراکت این کشور در «نسل‌کشی» در غزه باشد.

این خواسته در حالی مطرح شد که آقای سوناک تاکنون برای توقف فوری فروش تسلیحات به اسرائیل واکنشی نشان نداده و پیش از این، تمامی درخواست‌ها در این مورد را رد کرده است. با این حال، پس از کشته شدن هفت امدادگر توسط نیروهای اسرائیلی در غزه، دولت او با فشارهای فزاینده فرا حزبی مواجه شده است

بریتانیا یکی از متحدان دیرینه اسرائیل است که دولت‌های آن تحت فشار فزاینده‌ای برای توقف صادرات سلاح به دلیل تلفات جنگ شش ماهه غزه هستند.

در صدها حقوقدان بریتانیایی به ریشی سوناک اعلام شد که اگر بریتانیا به تحویل سلاح ادامه دهد، ممکن است در «نقض فاحش قوانین بین المللی» شریک باشد.

امضاکنندگان نامه، از جمله برندا هیل، رئیس سابق دیوان عالی بریتانیا، گفتند که لندن از نظر قانونی موظف است به نتیجه‌گیری دیوان بین‌المللی دادگستری مبنی بر وجود «خطر محتمل نسل‌کشی» در غزه توجه کند.

بر اساس این گزارش، تلفات ناشی از تهاجم اسرائیل به غزه با هدف نابودی حماس، موجب برخی نگرانی‌ها در سطح بین‌المللی شده است. وزارت بهداشت غزه که کنترل آن در دست حماس است، می گوید که در نتیجه حملات اسرائیل، بیش از ۳۳ هزار تن کشته شده اند. اسرائیل در مقابل تاکید می کند که حماس از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

به دنبال حمله تروریستی ۱۵ مهر شبه نظامیان حماس به اسرائیل، ۱۲۰۰ تن که اکثر آنها غیر نظامی بودند، کشته شدند. پس از آن، ارتش اسرائیل نوار غزه را محاصره و عملیات خود در غزه را آغاز کرد.

حماس که تحت حمایت جمهوری اسلامی است، از سوی ایالات متحده، اسرائیل، اتحادیه اروپا، بریتانیا، ژاپن، کانادا و چند کشور دیگر در جهان در فهرست سازمان های تروریستی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG