لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۰

دیدار نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر؛ حقوق بشر، اقتصاد و مبارزه با مواد مخدر در کانون توجه


وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد توماس وست نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان همراه با رینا امیری نماینده ویژه برای زنان و دختران و حقوق بشر افغانستان، و رئیس هیئت نمایندگی آمریکا در افغانستان مستقر در دوحه با نمایندگان ارشد طالبان دیدار کردند.

بنا بر این بیانیه این هیئت حوزه‌هائی را برای اعتماد‌سازی در حمایت از مردم افغانستان شناسائی کرده و همچنین نگرانی عمیق خود را در رابطه با بحران انسانی و نیاز به ادامه حمایت از سازمانهای کمک‌رسان و نهادهای سازمان ملل برای ارائه کمکهای بشردوستانه به افغانستان ابراز کردند.

مقامات آمریکا از طالبان خواستند تا سیاستهائی را که مسبب بدتر شدن وضعیت حقوق بشر در افغانستان بویژه برای زنان و دختران و جوامع آسیب‌پذیر است تغییر دهند و در مورد بازداشتها، سرکوب رسانه‌ها و محدودیتهای آزادیهای مذهبی ابراز نگرانی کردند.

هیئت آمریکایی با نمایندگان بانک مرکزی و وزارت مالیه افغانستان در مورد وضعیت اقتصادی افغانستان و چالشهائی که بخش بانکی با آن روبروست نیز دیدار و گفتگو کرد.

این بیانیه افزوده: «این هیئت، تعهد طالبان را برای عدم اجازه استفاده از قلمرو افغانستان به کسانی که تهدیدی متوجه ایالات متحده و متحدانش هستند مورد توجه قرار داد و در مورد تلاش طالبان برای انجام تعهدات امنیتی آن گفتگو کرده و بر لزوم آزادی فوری و بی قید و شرط شهروندان آمریکائی بازداشت شده تاکید کرد.»

بیانیه وزارت خارجه در پایان افزود: «مقامات ایالات متحده به گزارشهائی که نشان می‌داد ممنوعیت کشت خشخاش توسط طالبان منجر به کاهش قابل توجهی در کشت در فصل اخیر شده توجه و آمادگی برای ادامه مذاکره در مورد مبارزه با مواد مخدر را ابراز کردند.

پیش‌تر صدای آمریکا به نقل از یک کارشناس سازمان ملل متحد خبر داده بود که رفتار طالبان با زنان و دختران افغان ممکن است به معنای «آپارتاید جنسیتی» باشد، زیرا حقوق آنها همچنان توسط مقام‌های طالبان به شدت «نقض» می‌شود.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد «وضعیت حقوق بشر در افغانستان»، به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: «تبعیض شدید، اقدامات سازماندهی و نهادینه شده علیه زنان و دختران در قلب ایدئولوژی و حکومت طالبان است، که همچنین موجب این نگرانی می‌شود که ممکن است مسئول آپارتاید جنسیتی باشند.»

XS
SM
MD
LG