لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

دوربین‌‌های نظارتی جایگزین نیروهای حافظ صلح در خلیج عقبه می‌شوند


آرشیو
آرشیو

مقامات روز پنجشنبه اعلام کردند که دوربین‌های کنترل از راه دور جایگزین نیروهای حافظ صلح به رهبری آمریکا برای تضمین دسترسی آزاد کشتی‌رانی بین‌المللی به خلیج عقبه در دریای سرخ می‌شود.

اسرائیل و سه کشور عرب در حاشیه خلیج عقبه هستند.

کنترل «جزیره تیران» که در تنگه‌هایی به همین نام در دهانه خلیج عقبه قرار دارد، به همراه «جزیره صنافیر» که در کنار آن جزیره قرار دارد، در سال ۲۰۱۷ از مصر به عربستان سعودی تحویل داده شد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، هفته گذشته در سفر به اسرائیل و عربستان سعودی اعلام کرد که اندک «نیروهای چندملیتی و ناظران» موسوم به «ام‌اف‌او» تیران را ترک می‌کنند.

نهاد ام‌اف‌او بر توافقنامه صلح ۱۹۷۹ بین مصر و اسرائیل نظارت دارد که با میانجیگری ایالات متحده حاصل شد. آن توافقنامه نیروهای حافظ صلح را در سراسر منطقه غیرنظامی‌شده سینا برای اطمینان از حرکت آزاد در داخل و خارج از خلیج عقبه مستقر کرد.

مصر تنگه‌های تیران را در مه ۱۹۶۷ محاصره کرد و این یکی از محرک‌های جنگ با اسرائیل در ژوئن همان سال بود.

جزایر صنافیر و تیران در دریای سرخ
جزایر صنافیر و تیران در دریای سرخ

هرگونه استقرار مجدد نیروهای صلح‌بان نیازمند توافق مصر، آمریکا، و اسرائیل است. هیچ یک از آن کشورها، به طور علنی درباره زمان خروج این نیروها و آنچه ممکن است پس از آن رخ دهد، صحبتی نکرده‌اند. اما یکی از مقامات این سه کشور به رویترز گفته است که دوربین‌ها جایگزین حافظ صلح می‌شود.

XS
SM
MD
LG