لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

جلوگیری از ملاقات مونا بختیاری با مادرش ناهید شیرپیشه به دلیل «بختیاری» بودن


مونا بختیاری و یاشار تبریزی
مونا بختیاری و یاشار تبریزی

مونا بختیاری می‌گوید با وجود طی ۴۰۰ کیلومتر راه برای ملاقات مادرش، مقامات زندان زنجان از ملاقات او با ناهید شیرپیشه جلوگیری کرده‌اند، چرا که او «بختیاری» است.

مونا بختیاری، خواهر پویا بختیاری از کشته‌شدگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ است که در پی دادخواهی، پدرش در زندان قزوین و مادرش در زندان زنجان به سر می‌برند.

او در ویدئویی به همراه یاشار تبریزی، فعال حقوق بشر، روز سه‌شنبه ۹ خرداد شرح می‌دهد که به همراه دایی‌اش برای ملاقات با ناهید شیرپیشه به زندان زنجان مراجعه کرده و با وجود صدور برگه ملاقات، مقامات زندان از ورود او به سالن ملاقات جلوگیری کرده‌اند و به او گفته‌اند به دلیل این که «بختیاری» است نمی‌تواند وارد شود و به دایی‌اش گفته‌اند: «ایشان را نیاورید، شما بروید ملاقات.»

خواهر پویا بختیاری می‌گوید مقامات زندان به او گفتند، «شما بختیاری هستید. شما نمی‌خواهد تو بروید» و به دایی‌ او هم گفتند که وقتی مونا می‌آید «کار شما را سخت می‌کند. ایشان را نیاورید، شما به ملاقات بروید.»

خواهر دادخواه پویا بختیاری با بیان این که یکی از مقامات گفته است، «ما به خاطر امنیت شما این جاییم»، می‌گوید: «شما دم از کدام امنیت می‌زنید؟ امنیتی که برادر من امروز زیر خاک است. پدرم در زندان قزوین است، مادرم در زندان زنجان است، و من نمی‌توانم هیچ کدام‌شان را ببینم.»

مونا بختیاری همچنین با اشاره به این که مهدی مرادی، رئیس زندان زنجان، به او گفته که «افتخارش است که زندانبان است»، می‌گوید: «دم از کدام افتخار، کدام شرف می‌زنی؟»

یاشار تبریزی نیز می‌گوید: «با سرکوب، زندان، شکنجه، اعدام ره به جایی نخواهید برد، الا این که خشم مردم ایران را هر روز فزون‌تر کنید.»

او ابراز امیدواری می‌کند که «هر چه سریع‌تر ایرانیان با به هم پیوستگی و اتحاد از این حکومت غیرایرانی گذر» کنند.

فشار مقامات جمهوری اسلامی بر خانواده‌های دادخواه افزایش یافته و نزدیکان معترضان جان‌باخته و اعدام‌شده را بازداشت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG