لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۶

آزادی رضا نوروزی و میثم دهبان‌زاده، زندانیان سیاسی، بعد از «ضرب و شتم و خونریزی»


از راست: میثم دهبان‌زاده و رضا نوروزی، زندانیان سیاسی، از زندان فشافویه آزاد شدند

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران روز شنبه ششم خرداد از آزادی رضا نوروزی و میثم دهبان‌زاده، زندانیان سیاسی، از زندان «تهران بزرگ» خبر داد.

خبرگزاری هرانا اعلام کرد: «این دو زندانی سیاسی‌ به همراه مجید روشن نژاد، روز پنجشنبه چهارم خرداد، توسط شش تن از افسر نگهبانان زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند که در جریان این ضرب و شتم، آقای دهبان‌زاده به دلیل ضربات وارده بر سر، دچار خونریزی شد، اما از حق درمان محروم ماند. میثم دهبان‌زاده، بعد از این اتفاق به بند سه زندان منتقل و تا ظهر روز جمعه با دستبند به یک میله بسته شد.»

این خبرگزاری همچنین به نقل از عرفان کرم ویسی، وکیل دادگستری، گزارش داد رضا نوروزی بعد از تحمل دو سال و یک ماه حبس آزاد شد اما میثم دهبان‌زاده به دلیل گشایش پرونده‌ای جدید در دوران حبس، با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی آزاد شده است. این دو زندانی سیزدهم اردیبهشت ماه امسال، از زندان رجایی شهر کرج به زندان تهران بزرگ منتقل شده بودند.

رضا نوروزی، فعال سیاسی مشروطه‌خواه، اردیبهشت ۱۴۰۰ به‌همراه همسر و دو فرزندش در میدان انقلاب تهران با سردادن شعارهایی علیه نظام جمهوری اسلامی و آتش زدن خودروی «وانت» خود، از مردم خواست تا به کارزار «نه به جمهوری اسلامی» بپیوندند. او پس از دستگیری، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ده سال حبس محکوم شد که نهایتا در مرحله تجدیدنظر و با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات پنج سال حبس در خصوص او به اجرا در آمد. گفته می‌شود رضا نوروزی مورد عفو قرار گرفته است.

میثم دهبان زاده نیز آذرماه ۹۹ بازداشت شد. اتهامات او «اجتماع، اخلال در نظم عمومی و تبلیغ علیه نظام» اعلام شد، او جزو مجروحان حمله به زندانیان در جریان آتش‌سوزی زندان اوین است.

زندان فشافویه یا «مرکزی تهران بزرگ»، در ۳۲ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد.این زندان با هدف ایجاد اردوگاهی برای محکومان مواد مخدر و زندانیان جرائم خشن ایجاد شد. اما در سال‌های گذشته به محلی برای تبعید زندانیان سیاسی تبدیل شده است. اقدامی که بارها مورد اعتراض زندانیان سیاسی و فعالان حقوق بشر واقع شده است.

XS
SM
MD
LG