لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۴

یک مقام «حوزوی»: حجاب زنان از روی «عادت» است نه «انتخاب»


مخالفت با حجاب اجباری همچنان در ایران ادامه دارد.
مخالفت با حجاب اجباری همچنان در ایران ادامه دارد.

یک عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان معتقد است زنانی که با بی‌حجابی دختران خود مشکلی ندارند خود آنها نیز صرفا بخاطر عادت حجاب دارند و داشتن حجاب انتخاب آنها نیست.

محمدجواد نظافت در گفتگو با روزنامه خراسان گفته است که «امر به معروفی» که نزد مردم جا افتاده؛ «صبغه دینی ندارد» و ممکن است از جنس معروف نباشد، اما مردم آن را معروف می‌دانند.

این مقام حوزوی معتقد است یکی از راهکارهای تبلیغ و ترویج حجاب «ایجاد جو» است و نباید به کسی که حجاب را درست رعایت نمی‌کند، برچسب «ضد انقلابی بودن» زد.

این عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان تاکید کرده است که جمهوری اسلامی و طرفداران و روحانیون در توجیه کردن مذهبی‌ها هم مشکل دارند و نمی‌توانند آنها را درباره برخی از مسائل، «درست توجیه کنند.»

به باور نظافت یکی از مسائل حساس در بحث تبیین حجاب، مساله «عادت بودن این فریضه» نزد بعضی‌هاست بطوریکه «اگر چادر از سر بسیاری از زنان بردارید، سکته می‌کند. چون عادت کرده ‌است‌ و حجاب انتخاب او نیست.»

این مقام حوزوی در این گفتگو تاکید کرده است که «مبلغان ما باید مرد میدان باشند و نظریه پردازی در فضای مجازی دردی را دوا نمی‌کند.»

او همچنین به کاهش «نیروهای کف خیابان» اشاره کرده و گفته است که در موضوعات اجرایی و عملیاتی وقتی «وارد معرکه می‌شویم، نیروهای عملیاتی زیاد نیستند.»

مخالفت با حجاب اجباری در سال‌های اخیر در ایران بیش از هر زمانی گسترش یافته و پس از اعتراضات سال گذشته به اوج خود رسیده است. در این بین مقامات جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند تا با تدوین قوانین تازه و گسترش سخت‌گیری‌ها از تداوم این مخالفت‌ها جلوگیری کنند. با این وجود هر روز گزارش‌های فراوانی در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که حکایت از مقاومت مدنی زنان در مقابل حجاب اجباری دارد.

XS
SM
MD
LG