لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۲

فدریکا موگرینی در جلسه بررسی برجام: طرف‌ها به تعهدات خود پایبند بمانند


فدریکا موگرینی رئیس خارجی اتحادیه اروپا
فدریکا موگرینی رئیس خارجی اتحادیه اروپا

فدریکا موگرینی رئیس خارجی اتحادیه اروپا پس از جلسه در مورد بررسی وضعیت توافق هسته‌ای ایران، موسوم به برجام، گفت که در این دیدار توافق شد همه طرف‌ها به تعهدات خود ادامه دهند.

به گزارش مارگارت بشیر، خبرنگار صدای آمریکا در سازمان ملل متحد، این جلسه روز چهارشنبه سوم مهر ماه و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد. وزیران خارجه چین،‌ فرانسه، آلمان، روسیه، و ایران در این جلسه حضور داشتند. بریتانیا یک نماینده در این جلسه داشت؛ ولی دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس، در این جلسه حاضر نبود.

خانم موگرینی در مورد توافق اتمی برجام گفت که این توافق هنوز به جای خود باقی است و همکاری برای حفظ آن ادامه خواهد داشت.

این در حالی است که پیشتر مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، از کشورهای اروپایی خواسته بود از توافق اتمی ایران خارج شوند.

پرزیدنت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با خروج از توافق برجام در اردیبهشت ۱۳۹۷، در دو مقطع در مرداد و آبان سال گذشته، دستور بازگشت تحریم‌های هسته ای علیه جمهوری اسلامی ایران را صادر کرد.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG