لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

داروین قرن بیست و یکم «کنار گذاشتن» نیمی از زمین را الزام جهانی دانست


ادوارد ویلسون، دانشمند دانشگاه هاروارد به داروین قرن بیست و یکم شهرت دارد. آرشیو
ادوارد ویلسون، دانشمند دانشگاه هاروارد به داروین قرن بیست و یکم شهرت دارد. آرشیو

دانشمند دانشگاه هاروارد که خواستار «کنار گذاشتن» نیمی از کره زمین به منظور حفاظت از طبیعت شده است، می گوید بشریت همواره شیب نزولی خواهد داشت مگر این که یک همکاری جهانی برای نجات جانداران موجود شکل بگیرد.

ادوارد او. ویلسون، طبیعت‌شناس ۹۲ ساله که به «داروین قرن بیست و یکم» شهرت دارد، معتقد است نوع بشر برای نجات کره زمین انگیزه ندارد؛ حتی با این که برخی از بزرگترین تولیدکننده‌های آلاینده‌های جهان آهسته در مسیر کاهش انتشار کربن و پیشگیری از گرمایش زمین گام برمی‌دارند.

او جلوگیری از تغییرات فاجعه بار اقلیمی، که در کانون مذاکرات این هفته آب و هوایی سازمان ملل متحد در اسکاتلند خواهد بود، و همچنین نجات تنوع زیستی را دو اقدامی می‌داند که باید همزمان اتفاق بیافتند.

ویلسون در گفت وگو با خبرگزاری رویترز گفت این روشن‌ترین هدفی است که بشر تاکنون داشته است و باید با همکاری و هماهنگی برای انجام آن قدم برداشت.

به گزارش رویترز، امروزه گونه های جانوری و گیاهی با سرعتی در حال انقراض هستند که در ۱۰ میلیون سال گذشته دیده نشده و حدود یک میلیون گونه در حال حاضر در آستانه انقراض قرار دارند.

سازمان ملل متحد برای محدود کردن چنین رخدادی از کشورها خواسته است تا سال ۲۰۳۰ به تحت محافظت قرار دادن ۳۰ درصد از آب و زمین خود متعهد شوند که این حدودا دو برابر میزانی است که در حال حاضر تحت نوعی حفاظت است.

بخشی از هدف موسوم به « ۳۰ در ۳۰» از پروژه «کنار گذاشتن نیمه زمین» ویلسون الهام گرفته شده است.

او این ایده را در سال ۲۰۱۶ مطرح کرد و خواستار حفاظت از نیمی از زمین و آب‌های سیاره زمین شد تا اکوسیستم‌های متنوع برای معکوس کردن روند انقراض موجودات حفظ شود.

ادوارد ویلسون معتقد است طبیعت انسان به اندازه کافی تغییر نکرده و شدیدترین تمایل بشر، نادیده گرفتن جان دیگر موجودات است.

XS
SM
MD
LG