لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

گزارش اقلیمی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا: «خاورمیانه و شمال آفریقا» اکنون کم‌آب‌ترین منطقه جهان است


بستر خشک زاینده‌رود (آرشیو)
بستر خشک زاینده‌رود (آرشیو)

در آستانه برگزاری کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی گلاسگو در اسکاتلند سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در گزارشی جدید در همین زمینه نسبت به پیامدهای زیانبار گرمایش زمین، از جمله افزایش تنش‌های جهانی، هشدار داده‌اند.

گزارش ۳۷ صفحه‌ای محیط زیستی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا می‌گوید که بحران آب و هوایی جهان در حال تغییرات ناخوشایندی است و بسیار پرشتاب‌تر از هر زمان دیگری می‌تواند بیش از هر چیز، امنیت غذایی، آب و اقتصاد انسان‌ها را تضعیف کند و در عین حال باعث مهاجرت اجباری، نابودی امکانات معیشتی، تضعیف دولت‌ها، بی‌ثباتی، و درگیری‌های سیاسی شود.

جامعه اطلاعاتی آمریکا در این گزارش ضمن تایید واقعیتی به نام «مهاجرت ناشی از تغییرات اقلیمی» پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۵۰ آمار جابجایی‌های اجباری ناشی از گرمایش زمین در مناطق بحرانی، تهدیدی جدی برای ثبات بین المللی خواهد بود و سبب افزایش موج بیگانه‌هراسی در کشورهای مهاجرپذیر خواهد شد.

براساس این گزارش، ۶۰ درصد جمعیت منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا - کانون اصلی بحرانی‌ترین مناطق دچار تنش آبی جهان - در معرض شدیدترین تنش آبی تاریخ مدرن است. این گزارش هشدار داده است که هم‌اکنون منطقه «خاورمیانه و شمال آفریقا» کم‌آب‌ترین منطقه جهان است و ایران، پس از قطر، اسراییل، و لبنان، چهارمین کشور گرفتار تنش آبی در این منطقه بحرانی به شمار می‌رود.

این گزارش همچنین با تاکید بر آمادگی دولت آمریکا برای حمایت از دولت‌های منطقه در زمینه پیش‌بینی، آماده‌سازی و پاسخ‌دهی به نیازهای مردم و کمک به «مهاجران آب و هوایی»، می‌افزاید که ایالات متحده ضمن حمایت همه جانبه از مهاجران آب و هوایی، از کسانی که می‌خواهند در زادگاه‌شان بمانند و برای کاهش بلایای طبیعی و سازگاری بومی به منظور مدیریت خطرات زیست‌محیطی نیازمند کمک‌های مالی و فناوری آمریکا هستند، نیز پشتیبانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG