لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

توافق مرز دریایی لبنان و اسرائیل؛ حزب‌الله به «بسیج ویژه» خود پایان داد


پس از انجام توافق اسرائیل و لبنان بر سر مرزهای دریایی، حزب‌الله لبنان اعلام کرد که به «بسیج ویژه»‌ نیروهایش پایان داده است.

لبنان و اسرائیل روز پنجشنبه ۲۷ اکتبر توافقنامه‌ مرز دریایی را با میانجی‌گری آمریکا امضا کردند.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان بلافاصله پس از امضای این توافقنامه اعلام کرد که حزب‌الله لبنان، به بسیج «ویژه» خود علیه اسرائیل پایان خواهد داد. او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «تمام اقدامات ویژه و بسیج چندین ماهه‌ مقاومت اکنون پایان یافته است.»

او تاکید کرد که این توافق یک معاهده بین‌المللی است و به معنای به رسمیت شناختن اسرائیل نیست اما تاکید کرد که«ماموریت ما کامل شده است.» او این توافق را یک پیروزی بزرگ برای لبنان خواند.

این توافق که راه را برای استخراج گاز توسط هردو همسایه هموار می کند، به‌طور جداگانه توسط میشل عون، رئیس جمهوری لبنان در بیروت و یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل در اورشلیم امضا شد و پس از تحویل اسناد به میانجی‌گران اجرایی شد.

توافق بین این دو کشور که از نظر فنی در حال جنگ هستند، مورد تشویق رهبران جهان از جمله جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا قرار گرفت. فرستاده بایدن در امور انرژی، عاموس هوخشتاین در مراسمی که با حضور نمایندگان لبنان، اسرائیل و سازمان ملل در شهر ناقوره لبنان برگزار شد، شرکت کرد.

این توافق منابع بالقوه گاز دریایی را در زمانی که لبنان پس از سه سال بحران اقتصادی طاقت‌فرسا در حال فروپاشی است، در اختیار این کشور قرار می‌دهد. این توافقنامه همچنین تولید گاز برای اسرائیل را ساده‌تر می‌کند. حزب‌الله لبنان، که مورد حمایت ایران است، پیشتر تهدید کرده بود که در صورت شروع عملیات استخراج در منطقه مورد مناقشه پیش از امضای موافقتنامه، به آن حمله خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG