لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۳

توافق اسرائیل و لبنان در مورد مرزهای آبی دو کشور


منطقه‌ای در نزدیکی مرز آبی اسرائیل و لبنان (آرشیو)
منطقه‌ای در نزدیکی مرز آبی اسرائیل و لبنان (آرشیو)

در پی سال‌ها میانجی‌گری آمریکا، نخست وزیر اسراییل روز سه‌شنبه اعلام کرد که لبنان و اسراییل در زمینه رفع اختلافات‌شان بر سر مرزهای دریایی‌ میان دو کشور به یک توافق تاریخی دست یافته‌اند.

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، با تمجید از این توافق آن را یک دستاورد تاریخی خواند که ضمن تقویت امنیت اسرائیل، «میلیاردها دلار به اقتصاد کشور تزریق، و ثبات مرزهای شمالی ما را تضمین خواهد کرد.»

لاپید همچنین با انتشار توییتی از تلاش‌های آموس هاچستین، میانجی آمریکایی، برای «به نتیجه رساندن این توافق تاریخی» سپاسگزاری کرد.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، نیز شرایط پیشنهادی را رضایتبخش خواند و اظهار امیدواری کرد که به زودی عقد معاهده اعلام خواهد شد.

اگر چه دامنه این توافق چندان گسترده نیست، اما نشانگر مصالحه مهم بین دو کشوری است که سال‌ها است در حالت جنگ و خصومت به سر می‌برند. این توافق همچنین راه را برای اکتشاف منابع انرژی و رفع تنش‌ها هموار می کند.

این توافق اختلافات ارضی در شرق مدیترانه را، که لبنان قصد دارد برای کشف گاز در آنجا به عملیات اکتشافی دست بزند، حل و فصل خواهد کرد. اسراییل نیز آماده تولید گاز طبیعی از میدان‌های گاز این منطقه است.

این توافق برای نخستین بار بین آب‌های لبنان و اسراییل مرز مشخصی را ترسیم خواهد کرد، و در عین حال سازوکاری برقرار خواهد کرد که دو کشور بتوانند از حق امتیاز میدان‌های گازی در فلات قاره بهره‌مند شوند. این توافق شامل مرزهای زمینی مشترک دو کشور نخواهد شد.

الیاس بو، مذاکره‌کننده لبنان، در این باره به خبرگزاری رویتر گفت آخرین پیش‌نویس توافقنامه «همه خواسته‌های لبنان را مدنظر دارد و ما براین باوریم که طرف دیگر قرارداد هم برداشت مشابهی از این پیمان دارد.»

حزب الله لبنان، که تا همین اواخر اسرائیل را به حمله به تأسیسات گازی تهدید می کرد، نیز این توافق را تأیید کرده است.

پیش‌بینی می‌شود که اکتشاف گاز سبب خواهد شد اقتصاد لبنان، که در بحران عمیق فرو رفته است، رونق پیدا کند.

XS
SM
MD
LG