لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

«میشا»، سرنخ مظنونان بمبگذاری بوستون؟


رسانه های آمریکایی گزارش می دهند که اف بی آی مردی مشکوک به نام میشا را پیدا کرده که احتمال دارد مظنونان بمبگذاری بوستون را تحت تأثیر قرار داده و به این کار ترغیب کرده باشد. مادر دو برادر مظنون به بمبگذاری می گوید میشا ۵ سال پیش وی و پسر بزرگترش تامرلان را به دین اسلام دعوت کرد و تحت تاثیر عقاید خود قرار داد.

قانونگذاران آمریکایی روز یکشنبه گفتند که محققان و کارآگاهان اف بی آی در پی کسانی هستند که ممکن است به نحوی با بمبگذاری بوستون و با بمبگذاران ارتباط داشته باشند اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده اند و می گویند احتمالا این کار توسط این دو برادر انجام شده و کس دیگری نقشی در آن نداشته است.

چند روز پیش مقام های روسیه به کارآگاهان اف بی آی اطلاع دادند که یک مکالمه تلفنی خانواده تسارنایف را در سال ۲۰۱۱ ضبط کرده اند که طی آن زبیده (مادر خانواده) به شکل مبهمی با تامرلان در خصوص جهادگرایی اسلامی صحبت کرده است.

در پی ظن مقام های امنیتی دولت روسیه، اف بی آی و سی آی ای پرونده ای برای تحقیق در مورد خانواده سارنایف گشودند اما در بهار سال ۲۰۱۱ پرونده را بسته اند، چون سرنخ قانع کننده ای نیافته اند.

پیتر کینگ، نماینده کنگره و از اعضای کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا، به شبکه ان بی سی آمریکا گفته است که اگر دولت روسیه جزئیاتی بیشتر در اختیار نهادهای امنیتی آمریکا قرار داده بود و از احتمال رادیکالیسم سخن به میان آورده بود، امکان یافتن سرنخ های لازم و جلوگیری از این واقعه بیشتر بود.
XS
SM
MD
LG