لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

سناتور کالینز: اشتراک اطلاعات امنیتی حیاتی است


شهردار بوستون کمک مالی مردم را از سراسر جهان به بازماندگان بمبگذاری این شهر چشمگیر و بیش از حد انتظار توصیف می کند.

قانونگذاران آمریکایی در قبال به اشتراک گذاردن اطلاعات و جزئیات امنیتی مربوط به بمبگذاری مرگبار ماراتن بوستون ابراز نگرانی کرده اند.

سناتور جمهوری خواه لیندزی گرام روز سه شنبه گفت که اف بی آی از سفر سال گذشته تامرلان تسارنایف (مظنون به بمبگذاری بوستون که کشته شده) بی اطلاع بوده است. تامرلان تسارنایف سال گذشته به چچن و داغستان سفر کرد و شش ماه بعد به آمریکا بازگشت.

جانت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی آمریکا، به کمیته اطلاعات سنا گفت که وزارتخانه متبوعش از این سفر شش ماهه اطلاع داشته اما به دنبال بازگشت تامرلان به آمریکا، مدت اعتبار هشدار اف بی آی برای پیگرد و تحت نظر قرار دادن وی منقضی شده و قابل اجرا نبود.

اف بی آی در سال ۲۰۱۱ به درخواست دولت روسیه از تامرلان تسارنایف بازجویی کرده بود، اما از پاسخ های او، مطلبی مبنی بر احتمال ارتباط وی با تروریسم استنباط نکرده بود.

در پی برگزاری جلسه توجیهی روز سه شنبه سنا با مقام های اف بی آی، سوزان کالینز، سناتور جمهوری خواه، گفت که مشکلاتی در خصوص به اشتراک گذاردن اطلاعات حیاتی امنیتی در میان نهادهای گوناگون دولت آمریکا وجود دارد.

ساکسبی چامبلیس، یک سناتور جمهوری خواه دیگر هم از همین بابت ابراز نگرانی کرد، و افزود که به نظر می رسد اطلاعات امنیتی از این دست، در یکی دو نهاد به اشتراک گذاشته می شود، اما در اختیار دیگر نهادهای اطلاعاتی دولتی قرار نمی گیرد.

مقام های اف بی آی می گویند اتهام جوهر تسارنایف (یکی از دو مظنون به بمبگذاری که اکنون در بیمارستان بستری و تحت نظر است)، استفاده از سلاح کشتار جمعی است. اف بی آی همچنین می گوید جوهر در بازجویی های اولیه گفته است که وی و برادرش با هیچ شبکه تروریستی ارتباطی نداشته و بخشی از اقدام آنها به ارتکاب به تروریسم تحت تأثیر جنگ های آمریکا در عراق و افغانستان انجام شده است.

این دو برادر مظنون به بمبگذاری در کودکی همراه خانواده شان از چچن به آمریکا پناهنده شدند. جوهر، برادر کوچکتر که بازداشت شده و بستری است، ۱۹ سال دارد و تامرلان، برادری که در درگیری با پلیس کشته شده، ۲۶ ساله بوده است.

سه نفر از جمله دو زن جوان و یک پسربچه ۸ ساله در بمبگذاری ۱۰ روز پیش در خط پایان ماراتن بوستون جان باختند. در این انفجارها ۲۶۴ تن مجروح شده اند که بسیاری از آنها قطع عضوی هستند.

در این میان دو برادر جوان هستند که هر کدام یک پای خود را از دست داده اند، یک زوج که تازه ازدواج کرده اند و هر کدام یک پایشان قطع شده. خانواده ای که فرزند ۸ ساله شان را از دست داده اند، اعضای مجروحی هم دارند؛ مادر خانواده که به مغرش آسیب رسیده، در وضع وخیم جسمی به سر می برد و دختر خردسال این خانواده هم یکی از پاهای خود را از دست داده است.

یکی از دو زن جوانی که در این انفجارها جان باختند، ۲۹ ساله و آمریکایی بوده و دیگری برای ادامه تحصیل از کشورش به آمریکا مهاجرت کرده بود. وی چینی تبار و در بوستون دانشجوی دوره کارشناسی ارشد بود.

شان کالیه، افسر ۲۶ ساله پلیس در دانشگاه ام آی تی هم از قربانیان دو برادر بمبگذار بوده است. یک مأمور دیگر پلیس نیز در درگیری با این دو برادر مجروح شده و در بیمارستان بستری است.

در این حال، تامس منینو، شهردار بوستون، روز سه شنبه گفت که حسابی برای کمک مالی به قربانیان این بمبگذاری باز شده و مردم تاکنون و طی کمتر از یک هفته ۲۰ میلیون دلار به آن واریز کرده اند، و واریز شدن این کمک ها ادامه دارد.

آقای منینو کمک های مردمی را چشمگیر و فراتر از حد انتظار خواند و افزود که این دست کمک ها از سراسر جهان به این حساب واریز شده است.
XS
SM
MD
LG