لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۴

میرحسین موسوی: ایران در بین کشورهای همسایه یک متحد واقعی ندارد


میرحسین موسوی: ایران در بین کشورهای همسایه یک متحد واقعی ندارد
میرحسین موسوی: ایران در بین کشورهای همسایه یک متحد واقعی ندارد

میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران، می گوید پیام های دیپلماتیک درز کرده کنسولگری ها و سفارتخانه های آمریکا به سایت ویکی لیکس، نشان می دهد که سیاست های «ماجراجویانه» دولت ایران، باعث شده است ایران عملا «یک متحد واقعی» در بین کشورهای همسایه نداشته باشد.

میرحسین موسوی در مصاحبه ای که روز شنبه در روزنامه آنلاین «قلم سبز»، وابسته به مخالفان دولت منتشر شد، گفت اسناد ویکی لیکس «به خوبی وضعیت شکننده ما را در منطقه نشان می دهد.»

رهبر جنبش سبز ایران گفت سیاست های افراطی دولت محمود احمدی نژاد کشور را به سمت انزوای بیشتر بین المللی کشانده است.

آقای موسوی تلویحا محمود احمدی نژاد را متهم به اتخاذ سیاستی دایر بر وحشت پراکنی، سخنان بدون حساب، نداشتن یک برنامه درست، ضعف مفرط دیپلماسی و نمایش افراطی قدرت نظامی خواند.

طبق اسناد منتشر شده در ویکی لیکس، رهبران کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، ایالات متحده را تحت فشار گذاشته اند تا مانع برنامه هسته ای ایران شود. بر اساس این اسناد، ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی خواستار حمله نظامی آمریکا علیه ایران و به تعبیر او، «بریدن سر مار» شده است.

جمهوری اسلامی می گوید پیام های دیپلماتیک منتشر شده در ویکی لیکس، اقدامی از سوی واشنگتن برای ضربه زدن به چهره جمهوری اسلامی و احتمالا تلاشی برای بسیج کردن حمایت ها از حمله نظامی علیه جمهوری اسلامی است.

مقامات جمهوری اسلامی، مطبوعات ایران را از پوشش سخنان و بیانیه های رهبران مخالف دولت منع کرده اند.

XS
SM
MD
LG