لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۸

کلینتون: ایران از دیدهمسایگانش یک تهدید جدی است


هیلری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا در وزارت امورخارجه آمریکا - ۲۹ نوامبر ۲۰۱۰
هیلری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا در وزارت امورخارجه آمریکا - ۲۹ نوامبر ۲۰۱۰

هیلیری کلینتون، وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه درز پیام های دپیلماتیک سفارت خانه ها و کنسولگری های آمریکا در سایت ویکی لیکس را محکوم کرد و گفت «ایالات متحده قویا افشای غیر قانونی طلاعات طبه بندی شده را محکوم می کند. این امر جان افراد را به خطر می اندازد، امنیت ملی ما را تهدید می کند و تلاش ما برای کار با دیگر کشورها برای حل مشکلات مشترک را تضعیف می کند.»

وی که در وزارت امورخارجه آمریکا در واشنگتن سخن می گفت، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت به نظر او برای کسی نباید تعجب بر انگیز باشد که ایران کانون اصلی نگرانی ها است.

وزیر امورخارجه آمریکا که در سخنان خود به فعالیت های اتمی ایران اشاره کرد، گفت: «در هر نشستی که من در سراسر جهان شرکت می کنم، نگرانی درباره اقدامات و نیت های ایران مطرح می شود.»

به گفته خانم کلینتون، اظهاراتی که گفته می شود مربوط به پیام های دیپلماتیک است، این حقیقت را تایید می کند که «ایران از دید بسیاری از همسایگانش یک تهدید بسیار جدی به شمار می رود» و یک نگرانی جدی فراتر از منطقه ای که در آن حضور دارد.

وزیر امورخارجه آمریکا اضافه کرد به همین دلیل است که جامعه بین الملل کنار هم آمدند و شدیدترین تحریم های ممکن علیه ایران را تصویب کردند.وی افزود: تصویب این تحریم ها به این دلیل نبود که آمریکا در خواست تصویب این تحریم ها را کرد، بلکه «کشورها پس از بررسی مدارک در خصوص اقدامات ایران و مقاصدش به همان نتیجه ای رسیدند که آمریکا پیش از آن رسیده بود» و آن این بود که «از تبدیل شدن ایران به یک کشور مجهز به سلاح اتمی جلوگیری کنیم.»

وزیر امورخارجه آمریکا گفت، هر کس که پس از خواندن اخبار مربوط به پیام های دیپلماتیک تفکر کند، نتیجه ای که به آن می رسد این است نگرانی درباره ایران اساس درستی دارد و این نگرانی بطور گسترده ای مشترک است.

سایت ویکی لیکس روز یکشنبه شماری از نشریات بین المللی از جمله روزنامه نیویورک تایمز و گاردین را از محتوای صدها هزار پیام دیپلماتیک سفارتخانه ها و کنسولگری های آمریکا با وزارت امورخارجه با خبر کرد. این اقدام ویکی لیکس از سوی مسوولان آمریکایی محکوم شد.

شماری از کشورها بیم آن دارند که برنامه اتمی ایران با هدف ساخت سلاح اتمی دنبال می شود. اما مقامات جمهوری اسلامی این اتهام را رد می کنند.

XS
SM
MD
LG