لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

گرمای شدید تابستانی زندگی میلیون‌ها تن در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است


گرمای شدید تابستانی- آرشیو 
گرمای شدید تابستانی- آرشیو 

با فرا رسیدن فصل تابستان در نیم‌کره شمالی، گرمای شدید در مناطق مختلف جهان زندگی ده‌ها میلیون‌ تن را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کارشناسان اعتقاد دارند که تغییرات اقلیمی ممکن است گرمای بی‌سابقه‌ای را به همراه داشته باشد که رکورد تابستان سال گذشته را نیز بشکند و گرم‌ترین فصل سال‌های اخیر را رقم بزند.

به گفته رصدخانه زمینی اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا، گرمای شدید، یک هفته دیگر در کشورهای اطراف دریای مدیترانه ادامه دارد. این گرما از پرتغال تا یونان، و در امتداد ساحل شمالی آفریقا در الجزایر، موجب آتش‌سوزی‌های گسترده شده است.

در این ارتباط، گزارش سایت‌های هواشناسی حاکی از آن است که دمای هوای برخی از شهرهای استان خوزستان، مانند اهواز و آبادان در روزهای اخیر بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد بوده است.

در این حال، به نوشته رویترز، در صربستان، هواشناسی دمای حدود ۴۰ درجه سانتیگراد را برای این هفته پیش بینی کرده است، زیرا بادهای شمال آفریقا جبهه گرمی را در سراسر بالکان حرکت می‌دهد. مقامات بهداشتی صربستان ضمن اعلام وضعیت هشدار آب و‌هوایی، به مردم توصیه کردند که از منازل خود خارج نشوند.

در مونته‌نگرو، کشور همسایه صربستان، هم شرایط مشابهی وجود دارد و هزاران گردشگر برای خنک شدن به امتداد ساحل آدریاتیک پناه بردند.

اروپا امسال با موجی از گردش‌گران مرده و مفقود در میان گرمای خطرناک مواجه شده است. پلیس یونان روز دوشنبه ۲۸ خرداد، گفت جسد یک آمریکایی ۵۵ ساله در جزیره «ماتراکی» یونان پیدا شد که سومین مورد مرگ گردش‌گر در یک هفته بوده است.

به گفته سرویس ملی هواشناسی، بخش‌هایی از شمال شرق و غرب میانه آمریکا نیز با گرمای شدیدی مواجه شده‌اند و حدود ۸۶ میلیون تن در روز پنجشنبه در معرض هشدار گرما هستند.

این پدیده که «گنبد حرارتی» نامیده می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که یک سیستم قوی و پرفشار، هوای گرم را در یک منطقه به دام می‌اندازد، از ورود هوای خنک به داخل آن جلوگیری می‌کند، و باعث می‌شود دمای زمین بالا بماند.

بر اساس طرح اضطراری گرما، شهر نیویورک اعلام کرد که مراکز خنک کننده خود را برای نخستین بار در سال جاری افتتاح خواهد کرد.

مقامات هواشناسی همچنین هشدار گرمای بیش از حد را برای بخش‌هایی از آریزونا، از جمله فینیکس، در روز پنجشنبه صادر کردند و انتظار می‌رود دمای هوا به بیش از ۴۵ درجه سانتیگراد برسد.

در عربستان سعودی، نزدیک به دو میلیون زائر مسلمان برای مراسم حج در شهر مکه هستند. براساس گزارش‌های مقامات خارجی، صدها تن به دلیل گرمای بالای ۵۱ درجه سانتیگراد جان خود را از دست دادند.

منابع پزشکی و امنیتی مصر نیز به رویترز گفتند که ۵۳۰ مصری در مراسم حج جان باختند و‌ ۴۰ تن دیگر مفقود هستند. خبرگزاری «ایسنا» هم روز پنجشنبه اعلام کرد که ۱۴ ایرانی در مراسم حج جان باختند که شش تن از آنها بر اثر گرما درگذشتند.

بر اساس گزارش سرویس نظارت بر تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا، موج گرما در ۱۲ ماه متوالی رخ می‌دهد که در مقایسه سالانه به‌عنوان گرم ترین مو‌ج‌های ثبت شده در تاریخ محسوب می‌شود.

سازمان جهانی هواشناسی می گوید ۸۶ درصد احتمال دارد که یکی از پنج سال آینده رکورد سال ۲۰۲۳ را بشکند و گرم‌ترین سال زمین باشد.

براساس گزارش‌ها، دمای کلی زمین نزدیک به ۱.۳ درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG