لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

گرمای سوزان عربستان در موسم حج ۵۵۰ زائر را به کام مرگ کشاند


خبرگزاری فرانسه به نقل «دیپلماتهای عرب» اعلام کرد که در طول برگزاری مناسک حج امسال، دستکم ۵۵۰ زائر به علت دمای بسیار بالای عربستان جان خود را از دست داده‌اند.

براساس اعلام این خبرگزاری در روز سه‌شنبه ۲۹ خردادماه، از میان جان‌باختگان، دستکم ۳۲۳ نفر مصری و ۶۰ نفر اردنی هستند که به جز یک نفر، همه آنها به دلیل بیماری‌های مرتبط با گرما جان باختند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید کشورهای دیگر شامل اندونزی، ایران و سنگال هم در طول حج امسال، از مرگ و میر حاجیان خود خبر داده‌اند اما مشخص نکرده‌اند که چه تعداد از این مرگ و میرها مربوط به گرما بوده است.

مقامات عربستان سعودی گزارش داده‌اند که بیش از ۲۰۰۰ زائر، پس از ابتلا به گرمازدگی، درمان شده‌اند، اما اطلاعاتی درباره مرگ‌ومیر حاجیان ارائه نداده‌اند.

فهد بن عبدالرحمن الجلاجل، وزیر بهداشت عربستان، هم روز سه‌شنبه به خبرگزاری رسمی سعودی، گفت که برنامه‌های بهداشتی برای حج «با موفقیت اجرا شده» و ریاض از بروز بیماری‌های بزرگ و تهدیدات دیگر بهداشت عمومی جلوگیری کرده است.

همزمان تصاویری در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌داد شماری از حجاج جان‌باخته، بدون توجه مقامات عربستانی، در خیابانها رها شده‌اند.

مرکز ملی هواشناسی عربستان سعودی اعلام کرد که دمای هوا در روز دوشنبه ۲۸ خرداد در مکه به ۵۱.۸ درجه سانتی‌گراد رسیده است.

به گزارش منابع رسمی عربستان سعودی، امسال حدود یک میلیون و هشتصد هزار نفر در مراسم حج شرکت کردند که یک میلیون و ششصد هزار نفر آنها از کشورهای دیگر به عربستان آمده بودند.

XS
SM
MD
LG