لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۰

آیا کهکشان ما نوایی شبیه به سبک موسیقی «بلوز» دارد؟


آرشیو - راه شیری
آرشیو - راه شیری

فضای میان ستاره ای عمدتاً خلاء است، در نتیجه هیچ گونه واسطه ای برای انتقال صوت وجود ندارد. به عبارت دیگر، فضا کاملاً ساکت است. هرچند، ستاره شناس ها اغلب حرکات ذرات آسمانی را با موسیقی مربوط ساخته اند.

با کمک فن آوری های مدرن، یک ستاره شناس، سیگنال های راه شیری را به یک نوا به سبک «فانک» تبدیل کرده است.

پروفسور «مارک هیر»، استاد بخش پژوهشی ستاره شناسی دانشگاه ماساچوست گفت: «این ایده ای بود که مدت ها در سر داشتم. و بعضی از فن آوری های جدید برای افرادی مثل من، تازه در دسترس قرار گرفته است.»

نور قابل رویت از جهان دور، اطلاعات زیادی را با خود حمل می کند که می توان آنها را با طیف نما تجزیه و تحلیل کرد.

دکتر «هیر» با کمک یک برنامه کامپیوتری حرکات توده های بزرگ اتم و مولکول های عناصر و ترکیب های گوناگون را به موسیقی تبدیل می کند.

مارک هیر، استاد ستاره شناسی دانشگاه ماساچوست الگوریتمی توسعه داده است که حرکت گازهای فضا در کهشکان را به نت های موسیقی تبدیل می کند.
مارک هیر، استاد ستاره شناسی دانشگاه ماساچوست الگوریتمی توسعه داده است که حرکت گازهای فضا در کهشکان را به نت های موسیقی تبدیل می کند.

دکتر «هیر» برای هر یک از گازهای موجود در فضا، ساز خاصی را تعیین کرده است که در بین آنها می توان به ساکسیفون، پیانو، بیس، و چند نوع سازهای کوبه ای اشاره کرد.

بعد از چندین تجربه، «هیر» تصمیم گرفت که از سبک «بلوز»، در گام مینور پنتاتونیک استفاده کند.

او افزود: «من داشتم با الگوریتم بازی می کردم، و گام های ساده مینور و ماژور داشتم. ولی وقتی اولین بخش های موجود را با یکی از سازها نواختم، به نظرم آمد که می تواند یک نوای «بلوز» یا «جاز» خیلی خوبی از آب در آید. در نتیجه الگوریتم هایم را بازپردازی کردم تا داده ها را به مقیاس موسیقی سبک «بلوز» تبدیل کند.»

دکتر «هیر» گفت خیلی تعجب کرد وقتی برای اولین بار متوجه شود که حرکات کهکشان ما شامل ریتم ها و ضربآهنگ هایی است که با سبک «بلوز- فانک» همنوایی دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG