لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

مایک پنس آزادی و تنوع دینی اندونزی را ستود


مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا و همتای اندونزیایی اش یوسف کلا در جاکارتا
مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا و همتای اندونزیایی اش یوسف کلا در جاکارتا

مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا اندونزی را به دلیل آنچه که «سنت اسلام میانه‌رو»ی این کشور خواند، ستایش کرد. آقای پنس این اظهارات را روز پنجشنبه و در دیدار با «جوکو ویدودو» رئیس جمهوری اندونزی و مقامات مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا بیان کرد.

آقای پنس گفت:‌ «به عنوان دومین و سومین دمکراسی‌های بزرگ جهان، دو کشور ما ارزش‌های مشترک زیادی دارند از جمله حاکمیت قانون، حقوق بشر و تنوع مذهبی. ایالات متحده از شراکت با اندونزی برای پیشبرد و حفاظت از این ارزش‌ها به خود می‌بالد.»

معاون ریاست جمهوری آمریکا همچنین بر لزوم «آزادی بنیادین حرکت‌» تاکید کرد و گفت او و رئیس جمهور ترامپ خواستار گسترش روابط با اندونزی هستند.

آقای پنس گفت:‌ «تحت رهبری پرزیدنت ترامپ ایالات متحده به دنبال روابط تجاری آزاد و عادلانه است تا در هر دو کشور اشتغالزایی و رشد اقتصادی صورت گیرد. همانطور که پرزیدنت ویدودو گفته است ما به دنبال روابط برد-برد هستیم و اطمینان داریم که می‌توانیم آن را در بستری گسترده بیابیم.»

آقای پنس در این سفر از مسجد استقلال در جاکارتا، بزرگترین مسجد جنوب شرق آسیا دیدار کرد. خانواده پنس به نشانه احترام پیش از ورود به مسجد کفش هایشان را در آوردند و همسر و دختران مایک پنس روسری پوشیدند.

پنس همچنین با رهبران مذهبی ادیان مختلف از جمله مسلمان، مسیحی، بودایی و هندو ملاقات کرد.

اندونزی پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان و آخرین توقفگاه رشته سفر آسیایی مایک پنس پس از کره جنوبی و ژاپن است. معاون ریاست جمهوری آمریکا قرار است پس از این به استرالیا برود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG