لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۹

«میا اش» شخصیت مجازی و طعمه هکرهای ایران برای فریب قربانیان اینترنتی


«میا اش» دختری است با ظاهری زیبا، دو مدرک در رشته هنر، و یک شغل موفق در حرفه عکاسی. او دوستان زیادی در فیسبوک دارد که بیشترشان ساکن خاورمیانه هستند و هر بار که او یک سلفی از خودش در فیسبوک می گذارد آنها با لایک ها و پیام هایشان به ستایش از میا می پردازند.

اما وبسایت نشریه «وایرد» به نقل از محققان یک شرکت امنیتی بنام «سکیور ورکز» می نویسد میا اش وجود خارجی ندارد. او یک شخصیت مجازی در فضای مجازی با یک زندگینامه ساختگی و تصاویری است که از صفحه فیسبوک شخص دیگری دزدیده شده است.

کارشناسان این شرکت امنیتی بر این باورند که «میا اش» توسط هکرهای ایرانی وابسته به رژیم ایران خلق شده که طی یک طرح جاسوسی پیچیده، شرکت های متعددی در خاورمیانه را هدف قرار داده و حتی اطلاعات آنها را تخریب کرده اند.

داستان رسوایی «میا اش»

شرکت «سکیور ورکز» در ماه فوریه سال جاری به یک شرکت مستقر در خاورمیانه کمک کرد تا از ویروسی شدن کامپیوترهای شرکت به دنبال فعال شدن یک بدافزار جلوگیری کند. چندی بعد معلوم شد که یکی از کارمندان این شرکت بیش از یک ماه با «میا اش» در فضای مجازی در ارتباط بوده است. میا اش ابتدا با سؤالاتی درباره عکاسی به این کارمند نزدیک شده بود.

میا در یک ایمیل فایلی ضمیمه کرده و از این کارمند خواسته بود تا آنرا در محل کارش باز کند. پس از باز کردن فایل، یک برنامه ویروسی در کامپیوترهای شرکت فعال شد اما سیستم دفاعی آنها از تخریب داده ها جلوگیری کرد.

محققان شرکت امنیتی «سکیور ورکز» با تحقیقات بیشتر به ماهیت مجازی «میا اش» پی برده و با بررسی بیشتر دوستانش در فیسبوک متوجه شدند او به گروهی از هکرها بنام «اویلریگ» یا «کوبالت جیبسی» وابسته است که گفته می شود برای حکومت ایران کار می کنند.

پروفایل فیسبوک میا اش پس از هشدار شرکت امنیتی مذکور به کمپانی فیسبوک بسته شد. اما داستان او برای قربانیان احتمالی هکرهای حکومتی درسی جدی خواهد بود. طعمه های دیجیتالی فضای مجازی ممکن است عکس هایی زیبا و داستان هایی متقاعدکننده داشته باشند، اما امکان دارد ورود آنها به زندگی دیجیتالی شما با انگیزه هایی کاملا مخوف و مخرب صورت گیرد.

وایرد (Wired) یک ماهنامه آمریکایی است که از ژانویه ۱۹۹۳ به صورت دیجیتال و چاپی منتشر می‌شود و به موضوعاتی چون تأثیر فناوری‌های جدید و در حال رشد بر فرهنگ، اقتصاد، و سیاست می پردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG