لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

شمار جان‌باختگان واقعه آبادان به ۱۶ تن رسید؛ هشدار وزیر کشور: ریزش بقایای سازه متروپل فاجعه‌آفرین‌ است


فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان
فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان

شمار جان‌باختگان واقعه فرو ریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان به ۱۶ تن رسید و به گفته وزیر کشور احتمال افزایش تعداد قربانیان به دلیل احتمال ریزش باقی‌مانده ساختمان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری‌های دولتی در ایران، روز چهارشنبه چهارم خرداد احمد وحیدی، وزیر کشور، که به آبادان رفته، گفت که «هر لحظه ممکن است این سازه ناپایدار فرو بریزد» و حضور مردم در محل واقعه می‌تواند به فاجعه منجر شود.

احسان عباسپور معاون استاندار خوزستان نیز به ایرنا گفته است، روند آواربرداری «سرعت بیشتری گرفته» و «۳۷ مصدوم» به بیمارستان منتقل شده‌اند.

همچنین به گفته سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، یک تن از زخمی‌شدگان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است و امکان افزایش تعداد کشته و زخمی وجود دارد.

بخش‌هایی از ساختمان متروپل که روز دوشنبه در یکی از مناطق مرکزی آبادان فرو ریخت، با وجود در حال ساخت بودن آن، بهره‌برداری می‌شد، از جمله یک کافه در این سازه که شماری از مردم در زمان واقعه آن جا حضور داشتند و همچنان در زیر آوار مانده‌اند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از شاهدان بدون ذکر تعداد مشخص، اعلام کرده است که افرادی که در زمان واقعه «در این کافه حضور داشته اند اکنون در زیر آوار محبوس هستند»، و همچنین «یک آبمیوه‌فروشی در پایین ساختمان متروپل» قرار داشت که به گفته یکی از شاهدان «۴ نفر» در آن جا در زیر آوار هستند.

بر اساس گزارش‌های ویدئویی ، گروهی از مردم با تجهیزات شخصی و سگ‌های بعضا آموزش‌ندیده به محل آمده‌اند و برای آواربرداری تلاش می‌کنند.

عده‌ای از مردم آبادان به همراه خانواده‌های شهروندانی که زیر آوار مانده‌اند، در خیابان امیری، محلی که ساختمان متروپل در آن واقع است، به رسم دیرین خوزستان «دمام‌زنی» می‌کنند. دمام‌زنی آیینی سنتی است که وقتی کسی در دریا غرق می‌شود از سوی ساکنان محلی برگزار می‌شود تا دریا او را پس بدهد.

خبرگزاری فارس با اشاره به تأکید اسماعیل نجار، رئیس پیشین سازمان مدیریت بحران کشور بر ضرورت باز شدن فضا «برای فعالیت امدادگران»، از حضور دو تن از «سلبریتی‌ها» در محل واقعه خبر داده است.

ظهر روز دوشنبه بخش‌هایی از برج دوقلوی تجاری «متروپل» در خیابان امیری آبادان که بخشی از آن در حال بهره‌برداری و بخشی دیگر همچنان در حال احداث بود، فرو ریخت.

در حالی که روز دوشنبه رسانه‌های دولتی در ایران اعلام کرده بودند حسین عبدالباقی، مالک و پیمان‌کار برج‌های دوقلوی متروپل آبادان بازداشت شده، بامداد سه‌شنبه به وقت محلی، گزارش‌هایی متناقض مبنی بر متواری شدن او و همچنین زیر آوار ماندن او انتشار یافت و ساعاتی پس از آن دادستان خوزستان اعلام کرد که هویت جسد او پس از بیرون آمدن از زیر آوار شناسایی شده است.

پس از آن، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی به نقل از شاهدان عینی اعلام کردند که مالک ساختمان متروپل را پس از فرو ریختن بنا «حین فرار» دیده‌اند.

با وجود این که مقامات ویدئویی از جسد منتسب به عبدالباقی منتشر کرده‌اند، اما عده‌ای آن را نادرست می‌دانند.

در هنگام کشف یک جسد در متروپل، حاضران ضمن شعار دادن با تأکید بر این که «عبدالباقی نمرده»، مسئولان را «بی‌غیرت» خطاب می‌کنند.

روز گذشته رابرت مالی، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، در پیامی توییتری با آسیب‌دیدگان و بازماندگان جان‌باختگان ریزش برج متروپل در آبادان ابراز همدلی کرد.

XS
SM
MD
LG