لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۱

هیئت نظارت بر «متا» دلایل حذف ویدیوی زن ایرانی «بدون‌ حجاب اجباری» را بررسی می‌کند


شرکت رسانه‌های اجتماعی متا
شرکت رسانه‌های اجتماعی متا

هیئت نظارت بر پلتفرم‌های «متا»، مالک اینستاگرام، روز پنجشنبه ۲۵ آبان، اعلام کرد که در حال بررسی تصمیم این اپلیکیشن برای حفظ، حذف، ‌و سپس بازگرداندن پستی در رابطه با ایران است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این پست ویدئویی، مردی را نشان می‌دهد که با زنی بدون حجاب اجباری در یک مکان عمومی در ایران برخورد می‌کند.

هیئت نظارت بر پلتفرم‌های «متا» در بیانیه‌ای گفت که ویدئوی در حال بررسی، چهره این زن را نشان می‌دهد که پس از درگیری با این مرد بازداشت شده است.

کاربری که این ویدئو را در حساب خود در اینستاگرام منتشر کرده است، در توضیحاتی به فارسی، ضمن حمایت از این زن، و زنان ایرانی علیه حکومت، درباره بازداشت او نیز اظهارنظر می‌کند.

هیئت نظارت می‌گوید که این ویدئو ابتدا توسط هوش مصنوعی به دلیل نقض دستورالعمل‌های پلت‌فرم، پرچم‌گذاری و برای بازبینی انسانی ارسال شد. ناظران نتوانستند درباره تخلف احتمالی این پست به توافق برسند. در نتیجه، تصمیم گرفتند آن را تا زمانی که شکایت عمومی در کار نباشد، حفظ کنند.

در ادامه بیانیه گفته می‌شود که این پست حذف شد اما هنگامی که کاربری که آن را منتشر کرده بود، گفت که این ویدئو نشان‌دهنده شجاعت زنان ایرانی است، مجددا بازگردانده شد.

هیئت نظارت بر پلتفرم‌های متا اشاره کرد که این پست ویدئویی را که در اوایل سال جاری میلادی در اینستاگرام منتشر شد، برای «کاوش در سیاست‌ها و اقدامات متا در تعدیل محتوایی که می‌تواند بر اعتراضات جاری در ایران تأثیر بگذارد» انتخاب کرده است.

به گفته این هیئت، بررسی این ویدئو در اولویت‌های استراتژیک قرار می‌گیرد که شامل موقعیت‌های بحرانی، درگیری، و جنسیت می‌شود. این هیئت به روال معمول از کاربران خواسته است تا نظر خود را درباره این پرونده ارائه دهند.

هیئت نظارت بر متا حدود سه سال پیش برای بررسی عملکرد پلتفرم‌های فیس‌بوک و اینستاگرام در مورد حفظ یا حذف محتوایی خاص، و تصمیم‌گیری در مورد حمایت یا لغو اقدامات این شرکت رسانه‌های اجتماعی ایجاد شد.

این هیئت می‌تواند توصیه‌هایی را برای متا صادر کند که الزام‌آور نیست، اما شرکت باید ظرف ۶۰ روز به موارد مطرح شده، پاسخ دهد. بودجه این گروه را متا تأمین می‌کند اما به طور مستقل اداره می‌شود.

کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، با اعتراضات گسترده‌ای در ایران همراه شد. در سالگرد این رویدادها، اعتراضات پراکنده‌ای در نقاط مختلف ایران روی داد که به دست نیروهای حکومتی سرکوب شد.

XS
SM
MD
LG