لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

دولت اردوغان و نگرانی های داخلی


بحث و اظهار نظر در باره دو بمب گذاری مرگبار در آنکارا پایتخت ترکیه، که دست کم ۹۵ کشته و صدها مجروح برجا گذاشت همچنان ادامه دارد.

شبکه خبری سی.ان.ان در گزارشی، این واقعه را ۱۱ سپتامبر ترکیه و بدترین حمله تروریستی در تاریخ آن کشور توصیف کرده و می گوید این کشتار بویژه از این نظر اندوهبار و تکان دهنده است که با برداشتی که از ترکیه به عنوان کشوری نسبتا باثبات و آرام وجود دارد، مغایرت دارد. ترکیه هرچند با خاورمیانه پرآشوب هم مرز است، اما اقتصادی پویا، طبقه متوسطی بزرگ و حکومتی دموکرات دارد.

این بمب گذاری ها، که به خودی خود ناراحت کننده است، در زمانی روی می دهد که قطبی شدن در جامعه و در سیاست های ترکیه شدت می گیرد؛ شکاف هایی که ماهیت شخصی حکومت رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه آن را عمیق تر می کند.

اردوغان از زمان رسیدن به قدرت در سال ۲۰۰۳ میلادی، کشور را از طریق حزب عدالت و توسعه ادار کرده است . اما در حالی که رویکرد دست راستی فوق العاده محافظه کار او موجب رشد اقتصادی شده، اما حکومت او یک جنبه تاریک نیز داشته است.

مفسر سی.ان.ان به بدرفتاری دولت اردوغان با مخالفان سیاسی، زندانی شدن منتقدان و سرکوب تجمعات اپوزوسیون توسط پلیس اشاره کرده و می گوید، هر چند اردوغان پایگاه دست راستی نیرومندی به وجود آورده، اما خصومت زیادی را در میان بخش بزرگی از مردم که از او حمایت نمی کنند، موجب شده است.

انتظار نمی رود انتخاباتی که قرار است اول نوامبر برگزار شود، تاثیر زیادی در کاهش بن بست سیاسی داشته باشد؛ و همچنین احتمال نمی رود بمب گذاری ها در آنکارا نیز چیزی را تغییر دهد، زیرا قطبی شدن سیاسی بر سر سیاست های اردوغان هر ملاحظه دیگری را تحت الشعاع قرار می دهد.

مفسر سی.ان.ان می گوید آنچه این شکاف های عمیق را چنین نگران کننده می سازد، زمانی است که در آن وجود دارد. کشور با چالش های امنیتی مهم در سوریه و نیز از سوی داعش روبروست.

آنکارا که از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ بیهوده سعی کرده است بشار اسد را از اریکه قدرت به زیر آورد، اکنون با حمایت روسیه از نیروهای اسد، حتی دلیل بیشتری برای هراس از سوریه دارد. در همین حال نگران داعش است، بویژه از زمانی که به جنگ علیه آن گروه افراطی پیوست.

آنکارا همچنین باید با پ.ک.ک دست و پنجه نرم کند، که سال ها است با دولت مرکزی در جنگ است.

مفسر سی.ان.ان بر این باور است که ترکیه به همان اندازه که از دیگران در هراس است، باید از خودش هم بترسد.

به عقیده او، بر خلاف وقایع ۱۱ سپتامبر که آمریکا را متحد کرد، حمله اخیر در آنکارا احتمالا چنین نتیجه ای در ترکیه نخواهد داشت

XS
SM
MD
LG