لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۸

دو عضو کنگره آمریکا تمهیداتی برای فرستادن کمک‌های بشردوستانه به مردم ایران پیشنهاد کردند


الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
الیوت انگل، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

الیوت انگل، نماینده دموکرات ایالت نیویورک و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا و باب منندز، نماینده دموکرات ایالت نیوجرسی در مجلس سنای آمریکا و نفر دوم کمیته روابط خارجی سنا، شماری تمهیدات پیشنهاد کردند که فرستادن کمک‌های بشردوستانه به ایران را تسهیل کند.

حساب توئیتری روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا روز جمعه ۱۵ فروردین از این تهمیدات چهارگانه خبر داد و گفت با در نظر گرفتن این راهکارها، می‌توان بدون تقویت رژیم خطرناک ایران، به مردم این کشور کمک بشردوستانه فرستاد.

این دو نماینده کنگره در پیشنهادهای خود از دولت پرزیدنت ترامپ درخواست کردند به به طور عمومی اعلام کند قوانین ایالات متحده نقل و انتقال بشردوستانه و دارویی برای مبارزه با ویروس کووید-۱۹ را در برنمی‌گیرد و همچنین این اطمینان را به نهادهای مالی و دولت‌های جهان بدهد که در مبارزه با شیوع ویروس به ایران کمک کنند.

همچنین این دو قانون گذار از دولت خواستند به بانک‌ها اعلام کند تمامی خدمات پزشکی از تحریم‌های آمریکا معاف است و با هماهنگی دیگر کشورها، راهی برای شرکت‌ها برای انتقال خدمات بشردوستانه مرتبط با مبارزه با ویروس کووید-۱۹ راه‌اندازی کند.

الیوت انگل و سناتور منندز همچنین از دولت می‌خواهند سقف انتقال مالی به ایران در کمک‌های بشردوستانه را افزایش دهند تا فرستادن کمک‌های برای مقابله با شیوع ویروس کووید-۱۹، با چنین مانعی روبرو نشود.

ایالات متحده آمریکا بارها پیشنهاد فرستادن کمک برای مردم ایران داده ولی مقامات جمهوری اسلامی این پیشنهاد را رد کرده‌اند.

همچنین مقامات آمریکا توضیح داده‌اند که تحریم‌ها علیه رژیم ایران هیچ گاه مانعی سر راه ارسال کمک‌های بشر دوستانه نبوده است.

پرزیدنت ترامپ هم روز چهارشنبه ۱۳فروردین در یک نشست خبری در کاخ سفید در پاسخ به یکی از خبرنگاران که پرسید تحت چه شرایطی حاضر است تحریم‌ها علیه ایران را در شرایطی که با ویروس جدید کرونا درگیر هستند لغو کند گفت: ببینید ما باید با آنها مذاکره کنیم. من فکر می‌کنم می‌توانیم خیلی سریع با ایران بر سر یک توافق کار کنیم. تنها کاری که آنها باید بکنند این است که تماس بگیرند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG