لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

وزیر خارجه آمریکا: کمک‌های بشردوستانه هیچ وقت تحریم نبوده،‌ نیست، و نخواهد بود


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در مورد کمک‌رسانی به کشورهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تاکید کرده کمک‌های بشردوستانه هرگز تحریم نبوده، نیست، و نخواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۲ فروردین در یک کنفرانس خبری در پاسخ به پرسشی در مورد احتمال لغو تحریم‌های وضع شده علیه برخی کشورها برای کمک‌رسانی در دوران شیوع ویروس کرونا، گفت:‌ «ما ارزیابی سیاست‌هایمان را همواره در دستور کار داریم. در مورد کمک بشردوستانه مانند دارو و تجهیزات پزشکی، این‌ها هیچ‌جا و هیچ‌وقت تحریم نبوده و نیستند.»

مایک پمپئو افزود: «این اقلام به هیچ‌وجه تحت تحریم نیستند و هیچ‌گونه ممنوعیتی برای انتقال کمک‌های بشردوستانه به این مکان‌های دشوار و پرچالش وجود ندارد.»

وی گفت: «برخی از این کشورها در حالی که مردم‌شان از گرسنگی رنج می‌برند، به ساخت بمب و موشک و توانایی هسته‌ای ادامه می دهند. وقتی آنها ادعا می‌کنند که پولی ندارند که شکم مردمشان را سیر کنند، این تصمیمی است که معمولا سران آن کشورها گرفته‌اند و این به نفع مردم‌شان نبوده است، بلکه مشاهده این که تصمیمات آن حکومت‌ها به مردم خود آن کشورها آسیب می‌رساند بسیار غم‌انگیز است.»

آقای پمپئو در ادامه گفت که آمریکا نه تنها هیچ‌وقت کمک بشردوستانه را تحریم نکرده‌ است، بلکه همواره به کره شمالی و ایران و حتی ونزوئلا کمک بشردوستانه خود را پیشنهاد کرده‌است. وی افزود که ایالات متحده «بیشتر از رهبران این رژیم‌ها به فکر مردمشان است.»

وزیر خارجه ایالات متحده در این جلسه همچنین به طور رسمی از طرح آمریکا با عنوان چارچوبی برای رسیدن به دموکراسی در ونزوئلا خبر داد و گفت امیدوار است این طرح به فراگیری دموکراسی واقعی در ونزوئلا منتهی شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG