لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۱

گرامیداشت روز جانباختگان جنگ در آمریکا


سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در آرامگاه ملی آرلینگتون، ۲۶ مه
سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا در آرامگاه ملی آرلینگتون، ۲۶ مه

هر سال در آخرین دوشنبه ماه مه در آمریکا مراسمی برای گرامیداشت نظامیانی که جان خود را در راه دفاع از کشور از دست داده اند، برگزار می شود.

امروز دوشنبه، یکی از تعطیلات رسمی آمریکا برای بزرگداشت یاد سربازان جنگی این کشور است. رئیس جمهوری آمریکا در مراسم این روز شرکت و سخنرانی می کند. پرچم ها برفراز ساختمان های دولتی تا نیمه روز به حال نیمه افراشته در می آید و بعد از ظهر به طور کامل برافراشته می شود. دیگر مراسم شامل رژه در شهرهای مختلف کشور است.

اما مهمترین مراسم در آرامگاه ملی آرلینگتون در حومه واشنگتن اجرا می شود که رئیس جمهوری در آن حضور دارد، و ضمن نثار تاج گل، سخنانی هم ایراد می کند.

باراک اوباما روز یکشنبه سرزده به افغانستان رفت و در دیدار با سربازان آمریکایی در پایگاه بگرام گفت دستآوردهای نظامی «به بهای بسیار بالایی به دست آمده است.» آقای اوباما افزود «در پایگاههای نظامی آمریکا در افغانستان و در سراسر آمریکا، مردم از افرادی تجلیل می کنند که جانشان را بر سر آزادی ما گذاشتند. نزدیک به ۲،۲۰۰ نفر از آنها آمریکاییان میهن پرستی بودند که در افغانستان بالاترین ازخودگذشتگی را از خود نشان دادند.»

روز یکشنبه هزاران موتورسیکلت سوار در خیابان های واشنگتن برای یادآوری زندانیان جنگی و افرادی که در جنگ مفقودالاثر شده اند، به حرکت درآمدند.

روز بزرگداشت جانباختگان جنگ ابتدا برای ادای احترام به سربازان جنگ داخلی آمریکا اعلام شده بود؛ اما اکنون در این روز یاد همه نظامیانی که در راه دفاع از کشور جان خود را فدا کرده اند، گرامی داشته می شود. مدارس و آموزشگاه ها و ادارات دولتی تعطیل است، و این روز آغاز غیررسمی تعطیلات تابستانی در آمریکا شناخته می شود.
XS
SM
MD
LG