لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

یک نماینده مجلس شورای اسلامی حضور سیف‌العدل در ایران را تکذیب کرد


سیف‌العدل، از چهره‌های گروه القاعده و جانشین احتمالی ایمن الظواهری
سیف‌العدل، از چهره‌های گروه القاعده و جانشین احتمالی ایمن الظواهری

یک نماینده مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی گزارش‌ها مبنی بر حضور سیف‌العدل از چهره‌های شناخته‌شده القاعده و مهمترین گزینه جانشین ایمن الظواهری در ایران را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در روز چهارشنبه ۱۲ مرداد، فداحسین مالکی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، حضور سیف‌العدل در ایران را کذب خواند و انتشار این خبر را «یک بحث انحرافی» و «کار بنگاه‌های خبرپراکنی بیگانه و آمریکا» خواند و گفت: «تأکید می‌کنم که سیف‌العدل در ایران نیست.»

ایمن الظواهری، رهبر القاعده دهم مرداد مصادف با اول اوت در یک عملیات پهپادی ارتش ایالات متحده در افغانستان کشته شد و از سیف‌العدل با نام اصلی محمد صلاح الدین زیدان سرهنگ پیشین پیاده‌نظام نیروی زمینی ارتش مصر، متخصص مواد منفجره و از اعضای گروه اسلام‌گرای جهاد اسلامی مصر است، به عنوان جانشین احتمالی او نام برده می‌شود.

سیف‌العدل از فرماندهان ارشد، عضو شورای رهبری و فرمانده کمیته نظامی القاعده است و به دلیل ارتباط با بمب‌گذاری هفتم اوت ۱۹۹۷ در سفارت‌های ایالات متحده در دارالسلام تانزانیا و نایروبی کنیا که طی آنها ۲۲۴ غیرنظامی کشته و پنج هزار تن زخمی شدند، به توطئه برای کشتن اتباع آمریکا و نابودی تأسیسات دفاعی ملی ایالات متحده متهم است و بر همین اساس تحت تعقیب پلیس فدرال آمریکا قرار دارد.

یافته‌های وزارت امور خارجه آمریکا حاکی از آن است که او تحت حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و در برنامه «پاداش برای عدالت» پاداشی ۱۰ میلیون دلاری برای اطلاعات مربوط به او تعیین شده است.

گزینه بعدی احتمالی برای جایگزینی الظواهری از نظر سطح مدیریت، عبدالرحمان المغربی است. از او به عنوان مدیرکل گروه و رئیس عملیات رسانه‌ای القاعده یاد می‌شود و گمان می‌رود که او نیز به همراه چندین نفر از افراد سطح پایین‌‌تر القاعده در ایران باشد.

جف سلیدن، خبرنگار صدای آمریکا، بر این باور است که حضور اعضای القاعده در تهران به العادل و المغربی محدود نیست و به همین دلیل بود که مایک پمپئو، وزیر سابق خارجه آمریکا، روابط تهران و القاعده را با این جمله توصیف کرده است که «تهران مقر جدید فرماندهی القاعده شده است.»

یک مقام سابق غربی در امور مبارزه با تروریسم در گفت‌و‌گو با صدای آمریکا نگرانی شماری از سازمان های اطلاعاتی درباره جانشین احتمالی الظواهری را که گمان می‌رود در تهران باشد را تکرار کرده است.

این مقام پیشین که خواست نامش منتشر نشود، در مورد سیف‌العدل، که ظاهرا جانشین دیرین الظواهری است، به صدای آمریکا گفت: «او در ایران حضور دارد...آیا ایرانی‌ها اجازه می‌دهند که کشور را ترک کند؟...به نظر دشوار می‌رسد در حالی که در یک قفس دارای روکش طلا گرفتار است، رهبر القاعده هم باشد.»

XS
SM
MD
LG