لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۲

واکنش‌ کاربران و رسانه‌های ایران به مراسم خاکسپاری مهسا امینی


تصویر منتشر شده از سنگ مزار مهسا (ژینا) امینی که به کردی نوشته شده است: ژینا جان تو نمی‌میری، نامت یک رمز می‌شود
تصویر منتشر شده از سنگ مزار مهسا (ژینا) امینی که به کردی نوشته شده است: ژینا جان تو نمی‌میری، نامت یک رمز می‌شود

منابع داخلی ایران از خاکسپاری مهسا امینی در سقز و بروز ناآرامی‌هایی در آرامستان و سطح شهر خبر داده‌اند.

همزمان پس از انتشار اخباری از انتقال پیکر مهسا امینی به زادگاهش، کابران شبکه‌های اجتماعی روز شنبه بیست و ششم شهریورماه تصاویری از وداع برخی کارکنان و پرستاران بیمارستان کسری با او را منتشر کردند.

اندکی بعد نیز تصاویری منتشر شد که بعضی از شهروندان سقزی شعارهایی علیه مسئولان جمهوری اسلامی و «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

در این حال، کاربرانی نیز گزارش‌هایی از «تیراندازی ماموران نظامی و امنیتی» به سمت «مردم معترض به قتل ‎مهسا امینی» در مقابل «ساختمان فرمانداری سقز» خبر دادند.

بر پایه تصاویر منتشره، روی سنگ قبر موقت مهسا امینی که چند روز پیش توسط پلیس امنیت اخلاقی جمهوری اسلامی ایران بازداشت و بعد از سه روز جان باخت، نوشته شده است «ژینا جان تو نمی‌میری، نامت یک رمز می‌شود.»

حساب کاربری روزنامه «هم‌میهن» چاپ تهران در توئیتر نیز در گزارش مراسم تدفین مهسا امینی نوشت: پدربزرگ مهسا امینی در بخشی از مراسم خاکسپاری با «گریه» شعری از «شیرکو بیکس»، شاعر کرد با عنوان «تهران برای هیچکس نمی‌خندد» خوانده و پدر این جانباخته نیز از مردم خواسته است «نگذارند برای او و خانواده‌اش» مشکلی پیش بیاورند که افراد حاضر نیز هم پاسخ داده‌اند «نترس، نترس».

در شرایطی که پزشکی قانونی جمهوری اسلامی اعلام کرده که نمونه‌برداری‌ها از پیکر مهسا امینی انجام شده و نتایج تا سه هفته دیگر مشخص می‌شود، خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران به نقل از یک «منبع آگاه» نوشت «جزئیات و علت فوت» مشخص شده و عوارض قبلی و دوران کودکی او بوده است.

این درحالی است که خانواده او پیشتر اعلام کرده بودند که مهسا امینی از سلامت کامل برخوردار بوده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG