لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۳

آمریکا در دهمین سالگرد قتل ندا آقاسلطان و دیگران در اعتراضات «جنبش سبز» از آنها یاد کرد


ندا آقا سلطان در ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در تهران در ۲۷ سالگی کشته شد.
ندا آقا سلطان در ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ در تهران در ۲۷ سالگی کشته شد.

وزارت خارجه آمریکا در دهمین سالگرد قتل معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از ندا آقا سلطان و دیگران یاد کرد.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر نوشت: «امروز دهمین سالگرد قتل فجیع ندا توسط رژیم ایران در طول اعتراضات آرام جنبش سبز است. ما یاد او و دیگرانی که متحمل درد و رنج توسط این رژیم تندرو شدند را گرامی می‌داریم. آمریکا در کنار مردم ایران که برای آینده‌ای بهتر تلاش می‌کنند، می ایستد.»

خانم اورتگاس عکسی از ندا آقا سلطان را ضمیمه توئیت خود کرد.

سال ۱۳۸۸، در حالیکه در نظرسنجی‌ها میرحسین موسوی و مهدی کروبی وضعیت بهتری نسبت به رئیس جمهوری وقت داشتند، اما تنها چند ساعت بعد از یک انتخابات پر حاشیه، ناگهان محمود احمدی نژاد پیروز انتخابات معرفی شد. مردم معترض به طور مسالمت آمیز به خیابان آمدند و چون خیلی از هواداران موسوی از رنگ سبز استفاده می‌کردند، به جنبش سبز معروف شدند. در ۲۵ خرداد تظاهرات میلیونی در تهران و برخی شهرها برگزار شد اما همان شب، بسیج به روی مردم آتش گشود.

این صحنه مرگ ندا در جهان بازتاب زیادی داشت و رئیس جمهوری وقت آمریکا آن دردناک توصیف کرد.
این صحنه مرگ ندا در جهان بازتاب زیادی داشت و رئیس جمهوری وقت آمریکا آن دردناک توصیف کرد.

یک هفته بعد، در ۲۹ خرداد ۸۸ آیت الله خامنه‌ای در نماز جمعه سخنرانی کرد و اعتراض مردم را رد کرد. یک روز بعد در سی خرداد دست کم بیست نفر در یک روز کشته شدند و قتل ندا آقا سلطان که توسط دوربین موبایل یک شهروند ثبت شد، در جهان بازتاب داشت.

اعتراضات تا مدتها ادامه داشت اما در عاشورای آن سال با سرکوب شدید معترضان، عملا اعتراضات خیابانی پایان یافت. بهمن سال بعد میرحسین موسوی و مهدی کروبی همزمان با بهار عربی فراخوان اعتراض دادند که با فرمان رهبر جمهوری اسلامی این دو به همراه زهرا رهنورد در خانه‌های شان زندانی شدند. هنوز بعد از نه سال، آنها در بازداشت خانگی هستند.

وزارت خارجه آمریکا هر سال در سالگرد بازداشت خانگی آنها در بیانیه‌ای خواستار آزادی آنها و دیگر زندانیان سیاسی ایران شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG