لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۶

مهدی افشارنیک و علی تسنیمی پس از دو ماه همچنان بلاتکلیف در بازداشت هستند


مهدی افشارنیک - روزنامه‌نگار. آرشیو
مهدی افشارنیک - روزنامه‌نگار. آرشیو

گزارش‌ها حاکی از آن است که با گذشت دو ماه از زمان بازداشت مهدی افشارنیک، روزنامه‌نگار اقتصادی، و علی تسنیمی، گوینده رادیو فردای اقتصاد، این روزنامه‌نگاران کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت هستند.

مجموعه «دفاع از جریان آزاد اطلاعات» روز پنجشنبه ۱۶ فروردین، اعلام کرد که مهدی افشارنیک کماکان بدون داشتن وکیل و محروم از ملاقات با خانواده، در زندان اوین محبوس است.

این روزنامه‌نگار شامگاه دهم بهمن ۱۴۰۲ به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

براساس این گزارش، علی تسنیمی، گوینده رادیو «فردای اقتصاد»، روز ۱۶بهمن ۱۴۰۲ و همزمان با توقیف فردای اقتصاد بازداشت شد. او در پایان دومین ماه از زمان دستگیری، کماکان بدون دسترسی به وکیل، در بازداشتگاه آگاهی شاپور تهران محبوس است.

به گفته خانواده علی تسنیمی، پیگیری ها برای تودیع وثیقه و صدور آزادی موقت او بی‌نتیجه بوده است.

در رابطه با بازداشت مهدی افشار نیک، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، روز هفدهم بهمن سال قبل مدعی شد که بازداشت «یک خبرنگار سابق اقتصادی» و «بازرسی دفتر کار یک سایت خبری» که خبرهای اقتصادی منتشر می‌کند، با «دلایل کاملا مغایر با فعالیت خبرنگاری و رسانه‌ای صورت گرفته است.»

به نوشته خبرگزاری میزان، در همین رابطه «پرونده قضایی» تشکیل و ادعا شده که «هیچ اتهام رسانه‌ای و خبری» در این پرونده وجود ندارد.

نیروهای حکومتی ساعت دو بعدازظهر دوشنبه ۱۶ بهمن، با ورود به ساختمان رسانه «فردای اقتصاد» اموال روزنامه‌نگاران این رسانه را توقف و از خروج آنها جلوگیری کرده‌اند و پس از بازداشت تنی جند از روزنامه‌نگاران در نهایت روزنامه نگاران بازداشتی به مرور آزاد و علی تسنیمی همچنان بدون هیج توضیحی در بازداشت است.

XS
SM
MD
LG