لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

«میگن کلی امروز» برنامه روزگاهی جدید «ان بی سی»: عاقبت پوست‌اندازی مداوم یک مجری


میگن کلی Photo: NBC
میگن کلی Photo: NBC

«میگن کلی» مجری خبر و مصاحبه‌گر شبکه «فاکس نیوز» با پریدن به واحد خبر شبکه «ان بی سی» مراحل چندگانه پوست‌اندازی یک چهره تلویزیونی را با انتقال از تلویزیون کابلی به تلویزیون سراسری، به سطح گسترده‌تری انتقال داد. ظهور «میگن کلی» ۴۷ ساله، ‌ در برنامه روزانه ساعت ۱۰ صبح تلویزیون «ان بی سی»‌ که در هزارها ایستگاه تلویزیونی محلی سراسر آمریکا پخش می‌شود، به ماه‌ها تهیه و تدارک نیاز داشت و واکنش رسانه‌ها به این برنامه، متفاوت بود.

اهمیت آن از دید خبرنگاران روزنامه‌ها، تغییر موضع مجری و خبرنگار سیاسی بود که با پیچاندن وزرا و سناتورها جلوی تلویزیون، خود را تثیبت کرده بود.

بعد از مجله هفتگی عصر یکشنبه‌ها در ان بی سی ، «میگن کلی» از دوشنبه (دیروز، ۲۵ سپتامبر) درمقام مجری برنامه صبح‌‌ها برای مخاطبان اغلب مونث، مراحل پوست‌اندازی خود را تکمیل کرد.

میگن کلی که تحصیلات حقوق دارد و در واشنگتن ۹ سال به کار وکالت اشتغال داشت، ابتدا خبرنگار حقوقی فاکس نیوز بود و بعد مجری و صاحب برنامه. بگومگوی او با دونالد ترامپ در نخستین مناظره متقاضیان نامزدی حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، از او چهره‌ای جنجالی ساخت.

میگن کلی امروز، در شبکه ان بی سی Photo: NBC
میگن کلی امروز، در شبکه ان بی سی Photo: NBC

«میگن کلی»‌ کسی بود که وقتی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۱، هنگامی که معلوم شد باراک اوباما برای بار دوم اکثریت آرا را به دست آورده است، با مفسر قدرتمند و باسابقه‌ای مثل «کارل روو» در افتاد و دوربین تلویزیون را دنبال خود به اتاق رای‌شماری فاکس نیوز برد تا از زبان کارشناسان، برداشت اشتباه مشاور سابق جرج بوش از نتیجه انتخابات را به اثبات برساند.

«میگن کلی»‌ کسی بود که «دونالد ترامپ»‌ بعد از مناظره اول، در «توئیت» خود نوشت: «از چشمان او و از همه جای او خون می‌چکید» و او را ناخواسته به سمبول زنان ستم‌دیده در ادارات و کارگاه‌ها تبدیل ساخت، و کسی بود که صدای خود را در کنار زنانی بلند کرد که با مطرح کردن شکایات خود در باره آزارجنسی درمحیط کار، «راجر ایلز» رییس قدرتمند «فاکس نیوز» را از ریاست پربیننده‌ترین شبکه خبری تلویزیون کابلی پایین کشیدند.

او قرارداد چندین میلیون دلاری و وعده‌های مسئولان فاکس نیوز را گذاشت و به واحد خبر «ان بی سی» مهاجرت کرد، با حقوق معادل سالی ۱۷ میلیون دلار.

«هنک استیوور» منتقد تلویزیونی پرسابقه «واشنگتن پست» می‌نویسد: برنامه «میگن کلی امروز» Megan Kelly Today به مفهوم دگرگونی نهایی و خیره‌کننده چندین میلیون دلاری «میگن کلی» است، که از مجری فولادین «فاکس نیوز» به مجری نرم و آغوش گشاده به روی همه برنامه روزگاه ان بی سی تغییر شکل می‌دهد.

اما «استیور» و منتقدان دیگر تلویزیونی در روزنامه‌های دوشنبه، این دگرگونی را کاملا موفقیت‌آمیز نمی‌دانند. «استیور» آن را به تلاش ان بی سی تشبیه کرده برای ساختن «عروس فرانکشیتاین» با به هم دوختن تکه‌های تقلیدی از مجریان برنامه‌های روزگاهی دیگر: یک بخش از «الن دجنرس» مجری «تاک شو» روزگاه، یک بخش تقلید از «کلی ریپا» که نقش مشابهی را در شبکه «ای بی سی» سالهاست با موفقیت ادامه داده است، و بخش های دیگر، تقلید از هر برنامه دم دستی دیگر.

او می نویسد حاصل کار، یک مخلوق دوست‌داشتنی است که با تکان دادن زیادی و متظاهرانه دست‌ها سعی می‌کند از تماشاگرانی که روی پا ایستاده بودند و آشکارا مجبور بودند شور و شوق نشان بدهند، شور و شوق بیشتر بیرون بکشد.

میگن کلی - معرفی مجریان «ویل اند گریس» در برنامه روز دوشنبه Photo NBC
میگن کلی - معرفی مجریان «ویل اند گریس» در برنامه روز دوشنبه Photo NBC

​به نظر استیور سئوال‌های «میگن کلی» از میهمانان برنامه، از جمله مجریان نمایش تلویزیونی «ویل و گریس» Will & Grace که بعد ازسالها به شبکه ان بی سی برگشته‌اند، به قدری مصنوعی بود که تنها به جواب‌های تک سیلابی منجر می‌شد، و هیچوقت فرصت را برای حرف زدن از خودش از دست نداد.

به نظر او این برنامه اصلا مثل تالار آینه، طوری تنظیم شده بود که دائم به تعریف و تمجید از شخص «میگن کلی» منجر شود.

«اس ای کاپ» منتقد تلویزیونی روزنامه «دیلی نیوز» نیویورک که جدیدا به خانواده مطبوعاتی «شیکاگو تریبون» و «لس آنجلس تایمز» ملحق شده، اظهار تاسف می‌کند که روزی که خبرهای سیاسی داغ تلویزیون‌ها را پر کرده بود، «میگن کلی»، یکی از سیاسی‌ترین چهره‌های تلویزیون، اعلام کرد که دیگر با اخبار سیاسی کاری ندارد.

کاپ می نویسد کناره‌گیری از اخبار سیاسی فکر خوبی است و هر روز به مغز خود او هم خطور می کند ولی فکری واقعی نیست. او توصیه می کند که اگر «میگن کلی» قصد دارد در کار جدید موفق شود، بهتر است در این فکر تجدیدنظر کند. او می گوید هر کس این برنامه را دیده موافق است که «میگن کلی» در فضایی که چهره های معروف اشک تماشاگر را در میاورند، جای ندارد.

برنامه روزگاهی «میگن کلی» که ادامه ساعات اول برنامه «امروز» شبکه «ان بی سی» است، نزدیک به ۳ میلیون تماشاگر داشت که به سوی این کانال چرخیده بودند، تا به قول «برایان استاینبرگ» نویسنده هفته‌نامه حرفه‌ای «ورایتی»، طرف نرم «میگن کلی» را تماشا کنند.

نخستین برنامه «میگن کلی» در میان تماشاگران ۲۵ ساله تا ۵۴ ساله، که مورد نظر آگهی‌دهندگان هستند، فقط ۹۷۰ هزار تماشاگر را به خود جلب کرد. کل تماشاگران، مطابق آمار شرکت سنجش «نیلسون»، ۲ میلیون و ۹۳۲ هزار نفر بود. این رقم، ۸ درصد از میانگین تماشاگران برنامه «برداشت امروز» Today’s Take «ان بی سی» در ماه سپتامبر قبل از آغاز برنامه «میگن کلی» بیشتر بود، و به طور کلی، ۱۵ درصد افزایش برای «ان بی سی»‌ در این مقطع روز به شمار آمد. این در حالی است که میانگین شمار تماشاگران برنامه شبانه «میگن کلی» در شبکه فاکس نیوز، ۲ و نیم میلیون نفر بود.

با این حال، «ورایتی» هشدار می‌دهد که این ارقام را نباید جدی گرفت، چون برنامه‌های اول معمولا تماشاگران کنجکاو را به خود می‌کشند که می‌خواهند چهره‌ای آشنا را در جایی غیرآشنا، محک بزنند.

برنامه روزگاه «میگن کلی» از شبکه ان بی سی - مصاحبه با رئیس‌های مونث ادارات پلیس Photo: NBC
برنامه روزگاه «میگن کلی» از شبکه ان بی سی - مصاحبه با رئیس‌های مونث ادارات پلیس Photo: NBC

به نظر نویسنده «ورایتی»‌ نقشه «ان بی سی» برای «میگن کلی»‌ از یک تناقض ذاتی رنج می‌برد. چون این مجری به خاطر مصاحبه‌های جدی، سرسختانه و چالشی خود با سیاستمداران و متفکران لیبرال یا محافظه‌کار در «فاکس نیوز» شهرت پیدا کرده و به سختی می‌توان او را به یک چهره روزگاهی تلویزیون که کارش مصاحبه با بازیگران تلویزیونی و خبرسازان اجتماعی است، تبدیل کرد.

پایگاه اینترنتی Jezebel که به انتشار اخبار و تفسیرهای زن‌محور شهرت دارد، ستون تازه‌ای برای بحث در باره برنامه روزگاهی «میگن کلی»‌ افتتاح کرد. در این ستون کل برنامه یک ساعته «میگن کلی»‌ با جملات کوتاهی که اسم «میگن کلی» آغازگر آنهاست، خلاصه می‌شود.

در یکی از فرازهای این گزارش،‌ نویسنده به ظاهرشدن شوهر «میگن کلی» با یک دسته گل سرخ در میان تماشاگران برنامه روز دوشنبه اشاره می‌کند و حرف شوهر را یادآور می‌شود که می‌گوید «میگن آشپز خوبی نیست ولی پروژه‌ها را خوب می‌تواند هماهنگ کند.» نویسنده «جزبرل» می نویسد یادم باشد موقع تمجید خواستن از دوستان و اقوام، بیشتر دقت کنم.

XS
SM
MD
LG