لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۶

رییس ارشاد طالبان: کروات نشانه مسیحیت و محو آن «واجب» است


نیروهای طالبان در افغانستان. آرشیو

یک مقام ارشد حکومت طالبان ادعا کرد کراوات نشانه‌ای از صلیب مسیحیت است و به گفت او بر مسلمانان محوکردن آن واجب است.

محمد هاشم شهید ورور، رییس دعوت و ارشاد حکومت طالبان در سخنرانی که نوار ویدیویی آن روز چهارشنبه ۲۶ ژوئیه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، از افغان‌ها به خاطر پوشیدن کراوات انتقاد کرد.

او گفت: «صبح و شب در تلویزیون‌ها می‌بینم که کراوات به گردن آویخته‌ اند. گاهی اوقات در شفاخانه‌ها و محلات کار می‌روم، مهندس و دکتر مسلمان افغان را می‌بینم که نکتایی به کراوات زده اند.»

این مقام طالبان ادعا کرد که تعریف کراوات در اسلام مشخص است. او گفت: «کراوات صلیب است. علامت صلیب است...حکم شریعت این است که محو شود، از بین برده شود. صلیب نشان کفر است. صلیب نشان شهادت عیسی در بین مسیحیان است.»

پس از حاکم شدن بر افغانستان در اوت ۲۰۲۱، طالبان مقرراتی را بر نحوه پوشش و لباس مردان وضع نکرده ، اما با صدور فرمانی به زنان دستور داده که حجاب اسلامی را در اماکن عمومی رعایت کنند.

با اینحال، تمام رهبران و مقام‌های طالبان پوشش یکسان داشته و پیراهن و تنبان و دستار می‌پوشند.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، با آنکه پس از مسلط شدن طالبان، پوشیدن لباس‌های محلی در افغانستان بیشتر رایج شده و کمتر مردم لباس‌های غربی می‌پوشند، مجریان تلویزیون‌ها و برخی کارمندان هنوز هم کراوات می‌زنند.

با آنکه رییس دعوت و ارشاد طالبان، کراوات را نشانۀ صلیب مسیحیت خوانده است، گمان می‌رود که کراوات در قرن ۱۷ میلادی به عنوان مد ابتدا در فرانسه رایج شد.

XS
SM
MD
LG