لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۸

تیراندازی طالبان به مراسم عزاداری شیعیان 


مراسم عزاداری شیعیان در افغانستان و مانع‌تراشی‌های حکومت طالبان
عکس: شفقنا
مراسم عزاداری شیعیان در افغانستان و مانع‌تراشی‌های حکومت طالبان عکس: شفقنا

وب‌سایت «شفقنا» وابسته به دفتر آیت‌الله علی سیستانی از مراجع تقلید شیعه ساکن نجف با استناد به ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نوشته است: جنگ‌جویان طالبان برای «متفرق ساختن شیعیان» در مراسم عزاداری روز «عاشورا» در شهر غزنی، اقدام به «شلیک هوایی» کرده‌اند.

دفتر افغانستان این رسانه «شیعی» نیز به نقل از «منابع مردمی» در شهر غزنی، گزارش داده است که بر اثر این تیراندازی نیروهای گروه طالبان، دست‌کم یک نفر کشته و چند نفر نیز زخمی شده‌اند؛ هر چند مقامات طالبان تاکنون در این مورد، اظهار نظر یا اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

وب‌سایت «خبرآنلاین» نیز چهارم مرداد ماه تصاویری از «ضرب‌و شتم و بی‌احترامی به عزاداران حسینی توسط طالبان در کابل» منتشر کرد که در آن نیروهایی نظامی اقدام به برخورد با افراد دارای نمادهای مذهب شیعیان در سطح شهر می‌کردند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی
تصاویر منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی

شورای علمای شیعه افغانستان ۳۱ تیرماه در «نشست فوق‌العاده» شهر کابل، با صدور بیانیه‌ای از رهبران گروه طالبان خواسته بود که مانع نصب پرچم‌های مذهبی و برپایی مراسم‌های مرتبط با ماه قمری محرم‌الحرام (که در آن برای امام سوم شیعیان عزاداری می‌کنند) نشوند.

شهریور ۱۴۰۱ همزمان با نخستین سالگرد روی کار آمدن گروه طالبان در کابل، برخی چهره‌های مذهبی شیعیان در افغانستان و ایران از حاکمان این گروه به سبب آنچه «تامین امنیت برگزاری مراسم» نامیدند، قدردانی کردند و این موضوع را «نشانه خوبی» برای ادامه فعالیت‌های خود در سایه حضور آنها دانستند.

XS
SM
MD
LG