لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

رونمایی از بسته حمایتی مقابله با سوء تغذیه؛ بازگشت مرغ به محدوده بحران 


درحالی که وزارت کار جمهوری اسلامی از تعمیق بحران معیشت و آغاز پرداخت یارانه حمایتی به خانوارهای ناتوان از تامین غذای کودکان خبر داده؛ خبرگزاری «مهر» در گزارشی از قیمت اقلام غذایی در بازار نوشت که بهای هر کیلوگرم مرغ در هفته گذشته با افزایش ۶ درصدی به ۸۹ هزار تومان نزدیک شده است.

هرچند خبرگزاری «مهر» قیمت هر کیلوگرم مرغ کامل را ۸۸ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرده اما وب‌سایت «اقتصاد آنلاین» در گزارشی از بازار مواد غذایی نوشت که هر بسته مرغ ۹۰۰ گرمی به ۱۰۷ هزار تومان و هر بسته ۱/۸ کیلوگرمی به ۲۶۱ هزار تومان رسیده است.

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به افزایش قیمت‌ مواد غذایی نوشته است بسیاری از مردم باید فقط نرخ‌ها را بخوانند و هر روز هم از تعداد کسانی که بتوانند بِخَرند و بِخُرند کم و کمتر می‌شود.

این روزنامه تاکید کرده که قیمت‌های دو سال پیش «برای خاطره بازی است انگار. خاطراتی که به حسرت باید خواند.»

در همین حال مشکلات حوزه تولید نیز بحران دیگری در سمت عرضه ایجاد کرده است و آمارهای منتشر شده از کاهش میزان تولید گوشت قرمز خبر می‌دهد.

در پی بحران سوءتغذیه در ایران؛ وزارت کار نیز اعلام کرد که از امروز ارزش کالابرگ ۱۲۰ هزار خانوار را تا یک میلیون تومان افزایش می‌دهد.

براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار که امروز یکشنبه ۲۷ آبان منتشر شده؛ عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در مهر ۱۴۰۲، با ماه مشابه سال ۱۴۰۱ نشان‌دهنده کاهش ٢٩ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.

در تحولی دیگر و در پی بحران سوءتغذیه در ایران؛ وزارت کار نیز اعلام کرد که از امروز ارزش کالابرگ ۱۲۰ هزار خانوار را تا یک میلیون تومان افزایش می‌دهد.

معاون وزیر کار تاکید کرده که به جز کالاهای اساسی اقلامی همچون میوه و سبزی نیز به طرح کالابرگ الکترونیکی اضافه شده است و دولت برای حمایت از ۱۲۰ هزار خانوار ناتوان در تامین امنیت غذایی کودکان با معرفی وزارت بهداشت ارزش کالابرگ الکترونیکی آنها را از ۶۰۰ هزار تا یک میلیون تومان به ازای هر نفر افزایش می‌دهد.

علیرضا عسگریان گفته که سه شاخص برای این طرح در نظر گرفته شده و در دهک یکم تا پنجم «یک میلیون تومان» به هر نفر و در دهک ششم و هفتم «۶۰۰ هزار تومان» به «هر نفر» تعلق می‌گیرد.

عسگریان همچنین تاکید کرده است که کالابرگ الکترونیک ۱۱ قلم شامل لبنیات، شیر، ماست، پنیر، تخم مرغ، پروتئین‌ها شامل گوشت مرغ و گوشت قرمز، حبوبات ، روغن شکر، قند و برنج را دربرمی‌گرفت که اکنون به این لیست میوه‌جات نیز اضافه شده است.

XS
SM
MD
LG