لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

پاسخ مک کین به پوتین در وبسایت پراودا


جان مک کین،‌ سناتور جمهوری خواه ایالت آریزونا و نماینده ارشد سنا در امور نظامی، مقاله ای در انتقاد از ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نوشته که روز پنجشنبه در یک تارنمای خبری روس موسوم به «پراودا» منتشر شده است.

آقای مک کین این مقاله را در واکنش به مقاله ای به قلم ولادیمیر پوتین نوشته که هفته گذشته در روزنامه نیویورک تایمز چاپ شد و حاوی انتقاد از سیاست ها و رویکردهای آمریکا بود.

مک کین طی این مقاله نوشته که سیاست های پوتین اعتبار جهانی روسیه را مخدوش می کند و با حمایت از سیاستگران خون آشامی چون بشار اسد، اعتماد کشورهای قدرتمند جهان را از دست داده و این استنتاج را به ذهن متبادر کرده که گویی پوتین خواهان رفع چالش های امنیتی جهان و بهبود اوضاع برای حصول به صلح جهانی و رفاه بیشتر نیست.

تارنمای خبری پراودا که شمار مخاطبان آن محدود است، بخشی از تحریریه روزنامه ای به همین نام است که در دوران اتحاد جماهیر شوروی نشریه حزب کمونیست آن کشور بود. سناتور مک کین که در روسیه به عنوان یکی از صریح ترین منتقدان کرملین شناخته شده، در سال ۲۰۱۱ به پوتین هشدار داد که بهار عرب به روسیه نزدیک می شود.

آقای مک کین طی مقاله خود خطاب به مردم روسیه نوشته است که «رئیس جمهوری روسیه و همکاران وی احترامی برای شأن انسانی مردم کشورشان قائل نیستند. آنها آراء شما را مخدوش، و دگراندیشانتان را محبوس می کنند.»

جان مک کین در ادامه مقاله اش به سرگئی ماگنیستکی نیز اشاره کرده که در پی افشاگری ها و پرده دری هایش از اختلاسی ۲۳۰ میلیون دلاری بازداشت شد و پیش از برگزاری دادگاهش در بازداشت جان سپرد.

مک کین در ادامه این مقاله حمایت خود را از اعضای گروه پانک موسوم به «پوسی رایوت» که تجمعی اعتراضی علیه پوتین سازماندهی کردند و اکنون در حبس هستند نیز ابراز داشته است. بسیاری از ناظران سیاسی برآنند که روابط میان آمریکا و روسیه از دوران جنگ سرد تاکنون هیچ گاه به این تیرگی نبوده است.
XS
SM
MD
LG