لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

استقبال مقامات آمریکایی از لغو میزبانی یک رویداد در زمینه کشتیرانی در ایران


متیو‌ میلر | آبرام پیلی
متیو‌ میلر | آبرام پیلی

در پی لغو میزبانی یک رویداد بین‌المللی کشتیرانی در ایران، متیو‌ میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در توییتی با اشاره به این رخداد نوشت: «ما از تصمیم سازمان بین المللی دریانوردی مبنی بر لغو برنامه‌های برگزاری رویداد روز جهانی دریانوردی در تهران استقبال می‌کنیم.»

به نوشته آقای میلر، ایران بارها ایمنی دریانوردان، امنیت کشتیرانی تجاری و آزادی دریانوردی را نادیده گرفته است.

آبرام پیلی، سرپرست دفتر نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در همین رابطه در توییتر نوشت: «کشوری که به طور تحریک‌آمیز به کشتی‌های تجاری خارجی که در حال ترانزیت قانونی هستند حمله می کند، توقیف می‌کند و مورد آزار و اذیت قرار می دهد، شایستگی میزبانی رویداد روز جهانی دریانوردی را ندارد.

پیلی افزود: «ما مفتخریم که در کنار اعضای شورای آی ام او ( IMO) ایستاده‌ایم تا تعهد خود را به آزادی ناوبری تایید کنیم.

ایران، پیشنهاد برای میزبانی یک رویداد در زمینه کشتیرانی (اواخر اکتبر سال جاری و همزمان با روز دریانوردی به میزبانی سازمان بین المللی دریانوردی سازمان ملل متحد -آی‌ام‌او) را داده بود که در سال ۲۰۱۵ در شورای اجرایی آی‌ام‌او پذیرفته شد.

ایالات متحده در یک مقاله کاری به شورای آی‌ام‌او که این هفته در حال برگزاری است، پیشنهاد لغو میزبانی ایران را داد. رویترز می‌گوید این مقاله را دیده است.

سخنگوی سازمان بین‌المللی دریانوردی گفت: «اکثر کشورهای عضو شورای آی‌ام‌او روز پنجشنبه به پیشنهاد آمریکا برای لغو میزبانی ایران رای مثبت دادند. چهل کشور این شورا را تشکیل می‌دهند.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG