لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۸

شکایت یک معترض به قوه‌قضاییه؛ ماموران «از روبرو و پشت‌سر» به متین منانی شلیک کردند


متین منانی، معترضی که بینایی دو چشمش را از دست داد - عکس از روزنامه شرق
متین منانی، معترضی که بینایی دو چشمش را از دست داد - عکس از روزنامه شرق

یک معترض آسیب‌دیده که بینایی دو چشمش را بر اثر شلیک مستقیم نیروهای حکومتی در ساری در شامگاه ۲۹ شهریور از دست داد، با گذشت شش ماه تصمیم گرفته برای صدماتی که به او وارد شده است، به قوه قضاییه جمهوری اسلامی شکایت کند.

متین منانی، جوان ۲۵ ساله دانشجوی مهندسی کامپیوتر در ساری، بینایی دو چشمش را با شلیک مستقیم گلوله‌های متعدد ساچمه‌ای به پشت و جلوی سرش از دست داد و از پایان شهریور ۱۴۰۱ تاکنون بارها برای خارج کردن ساچمه‌ها از بدنش جراحی شده است.

به گزارش روزنامه شرق، تاکنون «حاصل همه رفت‌وآمدهای شش ماه اخیر» برای خانواده منانی «هزینه‌های هنگفت پزشکی و رنج از دست دادن بینایی» بوده است.

متین منانی علاوه بر تحصیل در دانشگاه پیام نور ساری، نیمه‌وقت با برادرش گل‌آرایی می‌کرد تا هزینه‌های خانواده را تأمین کند زیرا پدرش که «جانباز جنگی» است، در پی حادثه حین کار نقاشی ساختمان «از کار افتاده شده» و مسئولیت مالی خانواده بر دوش دو پسرش بوده است.

به گفته مجید کاوه، وکیلش، این معترض آسیب‌دیده ساعت ۸ شب ۲۹ شهریور برای خرید به مرکز شهر رفت و وقتی به «میدان شهرداری می‌رسد، مأموران یگان ویژه و نوپو با لباس‌های زرهی مشکی» به جمعیت حاضر حمله کردند.

به گفته او، متین منانی «برای رهایی از ازدحام جمعیت و یافتن راهی برای رفتن به منزل، به سمت پارک سبزه‌میدان می‌رود که به محض رسیدن به ورودی ضلع جنوبی پارک سبزه‌میدان، صدای چند شلیک از فاصله نزدیک را می‌شنود و ناگهان بی‌اختیار بر زمین می‌افتد و سوزش شدیدی در چشمانش احساس می‌کند. دیگر چیزی را نمی‌بیند و فقط درد و سوزش چشمانش را حس می‌کند.»

آقای کاوه گفت که با تفنگ ساچمه‌ای به «هر دو طرف روبه‌رو و پشت سر» موکلش شلیک شده بود و افزود: نگهبانی اورژانس بیمارستان امیر مازندرانی ساری از پذیرشش خودداری کرد و او به اورژانس بیمارستان بوعلی سینا انتقال داده شد، «اما با توجه به شدت جراحات وارد شده به چشم‌ها»، «نبود متخصصان» و «کافی نبودن تجهیزات چشم‌پزشکی» در آن بیمارستان، مجبور شدند وی را به «بیمارستان چشم‌پزشکی فارابی تهران منتقل کنند.

به گفته وکیل متین منانی، «بینایی هر دو چشم» او «به طور کلی و برای همیشه از بین رفته» و «به دلیل از بین رفتن کامل سیستم عصب چشمانش» امکان بازگشت بینایی برای هر دو چشمش از دست رفته است.

آقای کاوه با بیان این که در قسمت‌های مختلف بدن آقای منانی نیز «جای جراحی‌های مختلف برای درآوردن ساچمه دیده می‌شود»، افزود: «هنوز هم تعداد بسیار زیادی ساچمه در سر و صورت،‌گردن، قفسه سینه، شکم، بازوان، و دست‌های وی وجود دارد و به‌راحتی در عکس‌های رادیوگرافی از بدن متین قابل رویت است.»

شکایت متین منانی با عنوان «ایراد صدمه بدنی عمدی» به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان ساری داده شده و با توجه به وجود «ساچمه‌های برداشته شده» از بدن او که «مربوط به اسلحه شات‌گان یا همان ساچمه‌پران بدون خان بوده» که «به سهولت قابل شناسایی است»، تقاضا شده مشخص شود «چنین اسلحه‌ای در آن شب توسط چه شخص یا اشخاص یا یگانی مورد استفاده قرار گرفته است.»

پیشتر، گروه پزشکی «مهسا مدیکال» در آمریکا برای ارائه مشاوره و اطلاعات دریافت چشم (پروتز) مصنوعی به افرادی که چشمشان در جریان سرکوب اعتراضات سراسری در ایران آسیب دیده، اعلام آمادگی کرده است.

نیویورک‌تایمز در گزارشی تأیید کرده است که صدها معترض در ایران از فاصله نزدیک هدف قرار گرفته‌اند و چشمان آنها آسیب‌ دیده یا نابینا شده است.

XS
SM
MD
LG