لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

یک گروه پزشکی: به معترضانی که «چشم خود را در اثر ضرب‌و‌جرح» از دست داده‌اند کمک می‌کنیم


شماری از قربانیان شلیک مستقیم به چشم توسط مأموران جمهوری اسلامی
شماری از قربانیان شلیک مستقیم به چشم توسط مأموران جمهوری اسلامی

گر‌وه پزشکی «مهسا مدیکال» در آمریکا برای دادن مشاوره و اطلاعات دریافت چشم (پروتز) مصنوعی به افرادی که چشمشان در جریان سرکوب اعتراضات سراسری در ایران آسیب دیده است اعلام آمادگی کرده است.

این گروه می‌گوید آماده کمک به معترضانی است که «چشم خود را در اثر ضرب و جرح های اخیر در راه قیام زن، زندگی، آزادی از دست داده‌اند» و آسیب‌دیدگان می‌توانند با شماره تلفنی که اعلام شده است تماس بگیرند.

اتحاد پزشکی برای خدمات سلامتی خارج از کشور (مهسا) را گروهی از داوطلبان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و سلامت روان به ابتکار آرش و کامیار اعلایی بنیان گذاشته‌اند.

هدف این گروه ارائه خدمات رایگان درمانی و آموزشی راه دور به کسانی است که در‌ جریان اعتراضات آسیب دیده‌اند.

این گروه می‌گوید از هویت بیماران محافظت می‌کند و سوالات زیادی از آنها نمی‌‌پرسد و تنها بر سلامت روانی فرد و هرگونه آسیب فوری که باید بررسی شود متمرکز هستند.

در جریان سرکوب اعتراضات سراسری اخیر در ایران، صدها نفر بر اثر اصابت گلوله، گاز اشک آور یا گلوله پینت بال توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی دچار جراحات شدید چشمی شده‌اند.

این موضوع در رسانه‌های جهان نیز بازتاب گسترده‌ای داشته است.

نیویورک‌تایمز در گزارشی تأیید کرده است که صدها معترض در ایران از فاصله نزدیک هدف قرار گرفته‌اند و چشمان آنها آسیب‌ دیده یا نابینا شده است.

بر اساس این گزارش، چشم پزشکان سه بیمارستان بزرگ تهران (فارابی، رسول‌ اکرم و لبافی‌نژاد) روی‌هم بیش از ۵۰۰ بیمار با آسیب چشمی را در جریان اعتراضات پذیرش کردند.

پزشکان در استان کردستان نیز از دست‌کم ۸۰ مورد پذیرش مجروحان چشم خبر داده بودند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران مستقر در نروژ، جوان‌ترین مجروح، کودکی ۶ ساله به نام بنیتا کیانی فلاورجانی است.

این سازمان حقوق بشری می‌گوید او در حالی که در بالکن پدربزرگش در اصفهان ایستاده بود مورد اصابت گلوله قرار گرفت و یک چشمش نابینا شد.

سازمان حقوق بشر ایران، پس از بررسی موارد متعدد، شلیک به صورت و چشم معترضان را «هدفمند» و «سیستماتیک» دانسته است.

XS
SM
MD
LG