لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

گشایش دو پرونده جدید با اتهامات امنیتی برای مریم اکبری منفرد


مریم اکبری منفرد
مریم اکبری منفرد

منابع خبری گزارش داده‌اند که قوه قضاییه جمهوری اسلامی مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی، را در دو پرونده تازه با اتهام‌های جدید مواجه کرده است.

مریم اکبری منفرد که دوره محکومیت ۱۵ ساله خود را می‌گذراند و از زندان اوین به زندان سمنان تبعید شده، حالا پس از سپری کردن ۱۳ سال و نیم حبس بدون مرخصی، شنبه ۱۰ تیر به دادسرای اوین انتقال یافت و با تفهیم پنج اتهام، دوباره به سمنان بازگردانده شد.

تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، نشر اکاذیب، توهین به رهبر، تشویق مردم به بر هم زدن نظم عمومی کشور اتهام‌هایی است که در دادسرای اوین به اکبری منفرد تفهیم شده است.

مصداق این اتهام‌ها، نامه‌ها، حمایت‌ها، و گزارش‌هایی است که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از او منتشر شده است.

مریم اکبری منفرد، متولد سال ۱۳۵۴ متأهل و دارای سه فرزند است. او ۱۰ دی ۱۳۸۸ در پی اعتراضات عاشورا در آن سال بازداشت شد و توسط ابوالقاسم صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این زندانی سیاسی به «هواداری از سازمان مجاهدین خلق» متهم است. اما به گفته همسرش، حسن جعفری، او «یک زن خانه‌دار و مادر سه دختربچه» بوده و تنها ارتباط او با این سازمان «چند تماس تلفنی با خواهر و برادرش در کمپ اشرف در عراق» بوده است.

دو برادر خانم اکبری منفرد در سال‌های ۶۰ و ۶۳ و یک خواهر و یک برادرش نیز در تابستان ۶۷ در جریان کشتار دسته‌جمعی زندانیان سیاسی اعدام شده‌اند.

شماری از نهادهای بین‌المللی، از جمله سازمان عفو بین‌الملل پیش از این خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط مریم اکبری منفرد شده‌اند.

XS
SM
MD
LG