لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۰

نخست وزیر چین رشد اقتصادی قوی برای کشور می بیند


لی کانچانگ، نخست وزير چين، در لندن - ۲۸ خرداد ماه (۱۸ ژوئن)
لی کانچانگ، نخست وزير چين، در لندن - ۲۸ خرداد ماه (۱۸ ژوئن)
لی کانچانگ، نخست وزير چين، می گويداقتصاد چين فرود سختی نخواهد داشت و در دراز مدت رشد متوسط تا بالايی را حفظ خوهد کرد.

نخست وزير چين که روز چهارشنبه، ۲۸ خرداد ماه (۱۸ ژوئن) طی ديداری از لندن اين سخنان را ابراز داشت، گفت، وی انتظار دارد اقتصاد چين، که پس از ايالات متحده دومين اقتصاد جهان بشمار می رود، دستکم رشدی معادل ۷ و نيم درصد داشته و شاخص قيمت مصرف کننده آن بيش از ۳ و نيم درصد رشد نکند.

او گفت، پکن نمی خواهد به «محرک قوی» متوسل شود، اما برای اطمینان از رشد مورد انتظار حاصل شود، به اقدامات هدفمندی تکیه خواهد کرد.

لی کانچانگ گفت، «صحبت هايی شده است و گفته می شود که اقتصاد چين در حال کند شدن است، و نگرانی هايی بوجود آمده مبنی بر اينکه شايد اقتصاد چين با سر بزمين بخورد. من در اينجا با صراحت اعلام می کنم و بر اين نکته بسيار قاطعانه می ايستم که چنين چيزی ابدا اتفاق تخواهد افتاد.»

او گفت، «من معتقدم که اقتصاد چین در دراز مدت نرخ رشد متوسط تا بالايی را حفظ خواهد کرد. بنابراین حداقل نرخ رشد مورد انتظار می رود ۷.۵ درصد است برای اطمینان از ایجاد شغل و سقف رشد شاخص تورم مصرف کننده که از ۳.۵ درصد بالاتر نخواهد رفت، به طوری که زندگی مردم را تحت تاثیر قرار نمی دهد.»

نخست وزير چين اضافه کرد، «در حال حاضر ما توانایی حفظ چنين رویکرد هدفمندی را داريم، به محرک قوی متوسل نمی شويم، اما از مقررات هوشمندانه و هدفمند برای حصول اطمینان از ثابت ماندن شاخص های عمده اقتصادی، از جمله ۷.۵ درصد هدف رشد، و نرخ پایدار در آینده، استفاده می کنيم.»

قرار است کشور اروپايی يونان، که به عنوان عضو حوزه يورو بر لبه ورشکستگی قرار دارد، روز پنجشنبه، به اميد جلب سرمایه گذاری چینی ها، برای لی فرش قرمز بياندازد.
XS
SM
MD
LG