لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

شصتمین سالگرد تظاهرات در واشنگتن به رهبری مارتین لوتر کینگ برگزار شد


مارتین لوتر کینگ جونیور
مارتین لوتر کینگ جونیور

هزاران تن روز شنبه ۲۷ اوت، در شصتمین سالگرد راهپیمایی به رهبری مارتین لوتر کینگ جونیور در «نشنال مال» در مرکز شهر واشنگتن، در یک گردهمایی شرکت کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنرانان در این گردهمایی گفتند «کشوری که همچنان با نابرابری نژادی درگیر است هنوز رویای خود را برآورده نکرده است.»

اشاره آنان به سخنان مارتین لوتر کینگ جونیور بود. او در یک سخنرانی در روز ۲۸ اوت ۱۹۶۳ در راهپیمایی حدودا ۲۵۰ هزار نفری «به سوی واشینگتن برای کار و آزادی» که در برابر بنای یادبود لینکلن در واشینگتن برگزار شد، جمله معروف «من رویایی دارم» را بر زبان آورد.

مارتین لوتر کینگ جونیور در آن سخنرانی، بارها با تکرار این جمله ابراز امیدواری کرد که مساوات و برابری ذاتی انسان‌ها را به چشم ببیند.

این راهپیمایی تاکنون یکی از بزرگ ترین تظاهرات‌ برای عدالت نژادی و برابری در تاریخ ایالات متحده به حساب می‌آید.

جنبش حقوق مدنی زمانی به اوج رسید که لیندون جانسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا، در سال ۱۹۶۴ «قانون حقوق مدنی» را امضا کرد و تفکیک نژادی در مکان های عمومی غیرقانونی اعلام شد.

مارتین لوتر کینگ جونیور به دلیل فعالیت های خود جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

وی در ۴ آوریل ۱۹۶۸ با شلیک یک گلوله از بالکن مسافرخانه ای در شهر ممفیس در ایالت تنسی جان سپرد.

مارتین لوترکینگ جونیور برای حمایت از یک اعتصاب کارگری به آن شهر رفته بود.

جیمز ارل ری، یکی از طرفداران جدایی نژادی، به قتل او اعتراف کرد و تمام عمر خود را در زندان گذراند.

مارتین لوترکینگ جونیور که هنگام مرگ ۳۹ سال سن داشت، شب قبل از کشته شدنش در یک سخنرانی، ترور خود را پیش بینی کرده بود: «من سرزمین موعود را دیده ام. ممکن است با شما به آن جا نرسم، اما می‌خواهم امشب بدانید که ما، مردمان به آن جا خواهیم رسید.»

XS
SM
MD
LG