لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

دموکرات‌ها: مارک کرک از اوباما برای سخنانش درباره آزادی آمریکایی‌ها از ایران عذرخواهی کند


مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه ایالت ایلینوی
مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه ایالت ایلینوی

دموکرات ها از سخنان یک سناتور جمهوری خواه در مورد باراک اوباما انتقاد کرده و خواستار عذرخواهی او شدند.

پیشتر مارک کرک، سناتور جمهوری خواه ایالت ایلینوی، از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به خاطر ارسال پول به ایران در ارتباط با آزاد شدن شهروندان آمریکایی انتقاد کرد و گفت او مثل "سردسته قاچاقچیان مواد مخدر" رفتار کرده است.

به نوشته خبرنگار سیاسی نشریه "استیت جورنال رجسیتر" در ایالت ایلینوی، مارک کرک این اظهارات را هفته گذشته در نشستی با هیات تحریریه این نشریه مطرح کرد.

بر اساس این گزارش، مارک کرک گفت: "ما نمی توانیم رئیس جمهوری داشته باشیم که مثل سردسته قاچاقچیان مواد مخدر رفتار می کند" و "به کشوری که حامی تروریسم است...بسته های پول نقد دهد."

ستاد انتخاباتی تمی داکورت، که رقیب دموکرات سناتور کرک در انتخابات ایلینوی شناخته می شود خواستار عذرخواهی مارک کرک شده است.

اظهارات مارک کرک در واکنش به گزارش هایی بود که می گویند دولت اوباما همزمان با آزاد شدن چند شهروند آمریکایی زندانی در ایران ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد در ماه ژانویه به ایران فرستاد.

جمهوریخواهان و نامزد آنها در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا، بلافاصله پس از اظهارات اخیر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد چگونگی تحویل پول نقد به ایران در زمستان گذشته برای حل و فصل دعوای حقوقی بین تهران واشنگتن واکنش نشان دادند و بار دیگر کاخ سفید را به پرداخت "باج" به تهران متهم کردند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید واشنگتن از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران به عنوان "اهرم فشاری" برای آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران استفاده کرده بود و گفت "ما این نگرانی را داشتیم که ایران ... ممکن است برای آزادی زندانی‌ها زیر قول خود بزند." دولت آمریکا می گوید پول پرداخت شده به ایران باج نبوده است.

XS
SM
MD
LG