لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۵

خاکسپاری منصوره سگوند؛ سونیا شریفی: قصد خودکشی و مشکل قلبی ندارم


محل خاک سپاری منصوره سگوند
محل خاک سپاری منصوره سگوند

پس از مرگ مشکوک منصوره سگوند، دختر ۱۸ ساله ساکن آبدانان، یک معترض نوجوان دیگر در پستی اینستاگرامی نوشت که نه «قصد خودکشی» دارد و نه «مشکل قلبی».

سونیا شریفی، ۱۶ ساله، که در جریان اعتراضات سال گذشته در آبدانان، مدتی در بازداشت بود، روز دوشنبه ۱۵ خرداد، در اینستاگرام خود نوشت: « دوستا آشناها و همشهریای عزیزم از همینجا اعلام میکنم که همتون در جریان باشید بنده نه قصد خودکشی دارم و نه مشکل قلبی.»

این یادداشت پس از آن نوشته شد که منصوره سگوند، از اعضای افتخاری نیروی انتظامی در آبدانان، استان ایلام، پس از کناره‌گیری اعتراضی از نیروی پلیس، روز یکشنبه ۱۴ خردادماه به طرز مشکوکی جان باخت. دلیل مرگ او «ایست قلبی» اعلام شده است.

به نوشته حساب کاربری « ۱۵۰۰ تصویر» که اخبار مربوط به معترضان را بازتاب می‌دهد، منصوره سگوند، دانشجوی رشته حقوق، که مدتی در بازداشت بود، پیشتر در تماس با یکی از دوستانش نوشته بود: «مدام از طرف اطلاعات به مرگ تهدید می‌شم. اگر بلایی سرم اومد میخوام همه بدونن من خودکشی نکردم.»

او همچنین پیش‌تر اعلام کرده بود که مأمور افتخاری نیروی انتظامی بوده و «جنایت را به چشم خود دیده» و سپس از همکاری این نهاد حکومتی کناره‌گیری کرده است. او تأکید کرده بود که «ظلم پایدار نیست» و «این انقلاب نزدیک‌تر از آن چیزی که فکرش را بکنید رخ خواهد داد.»

پیکر این جوان ۱۸ ساله روز سه‌شنبه ۱۶ خردادماه در روستای «ریگ سفید»، از توابع خرم‌آباد، در استان لرستان، به خاک سپرده شد.

مرگ مشکوک این دختر جوان، توجه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را به خود جلب کرده و #منصوره_سگوند تبدیل به ترند اول میان در توئیتر فارسی شده است.

در این حال، محمدباقر احمدی چگنی، فرماندار خرم‌آباد، روز دوشنبه ۱۵ خرداد گفت که منصوره سگوند «از کارکنان نیروی انتظامی نبوده» و در عین حال گفت که او «در یک مقطع کوتاه به عنوان همیار پلیس همکاری داشته است.»

در ماه های گذشته، شماری از معترضان پس از آزادی از زندان به طرز مشکوکی جان باخته‌اند. مقامات جمهوری اسلامی مرگ این معترضان را به مواردی از قبیل «سکته قلبی»، «سقوط از بلندی»، «بیماری زمینه‌ای» و ««مصرف دارو» مربوط دانسته‌اند.

از سوی دیگر سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از کشته‌شدن بهزاد قیصری، شهروند کرد، در پی زیر گرفته شدن به وسیله خودروی زرهی نیروهای نظامی در شهر سقز خبر داده است.

به گزارش هه‌نگاو، این حادثه مرگبار روز شنبه ۱۳ خرداد در حالی رخ داده که بهزاد قیصری موتور سیکلت خود را در کنار یک جایگاه سوخت در خیابان سیلو در سقز متوقف کرده بود.

بنا بر این گزارش، پیکر این شهروند کرد همان روز در روستای زادگاهش (پارسانیان) به خاک سپرده شده است.

XS
SM
MD
LG