لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۲

اعتراض در آبدانان ایلام بعد از مرگ یک جوان: سیدعلی بی‌ریشه، خیزش تموم نمیشه


اعتراض در شهر آبدانان بعد از مرگ بامشاد سلیمان خانی آغاز شد.
اعتراض در شهر آبدانان بعد از مرگ بامشاد سلیمان خانی آغاز شد.

براساس ویدئوهای ارسالی به صدای آمریکا و همچنین شبکه‌های اجتماعی، پنجشنبه شب گروهی از مردم در شهر آبدانان در استان ایلام در اعتراض به مرگ بامشاد سلیمان خانی تجمع کردند و علیه حکومت ایران شعار دادند.

در فیلم‌های منتشر شده، معترضان با ایجاد آتش در چند خیابان، شعار دادند: «جمهوری بچه‌کش، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «سیدعلی بی‌ریشه، خیزش تموم نمیشه».

اعتراض مردم با حضور نیروی انتظامی و تیراندازی به سوی معترضان روبرو شد.

اعتراض در آبدانان به مرگ بامشاد سلیمان خانی است. رسانه‌های حکومت می‌گویند آقای سلیمان خانی به دلیل مسمومیت در بیمارستان رازی ایلام جان خود را از دست داد.

شهر آبدانان در استان ایلام
شهر آبدانان در استان ایلام

اما مردم در آبدانان این روایت را قبول ندارند. عیسی بازیار، فعال مدنی اهل آبدانان که اکنون در خارج ایران سکونت دارد، در روزهای اخیر روایت کرد که «بامشاد سلیمان‌خانی جوان دانشجوی آبدانانی روز چهارشنبه سوم خرداد باعلائم کتک و جای آتش سیگار روی دست به خانه برمی‌گردد و همان شب بر اثر شدت جراحات به کما رفته و مرگ او روز هفتم خرداد توسط پزشکان اعلام شد.»

مقامات جمهوری اسلامی از جمله علی‌محمدی، رئیس کل دادگستری استان ایلام می‌گویند بامشاد سلیمان‌خانی از سوی نهادهای امنیتی و دستگاه قضایی احضار و بازداشت نشده بود. او همچنین بدون اسم بردن از بامشاد سلیمان خانی، مدعی شد، «شهروند آبادانان که در شهرستان دهلران اقامت داشته بنا بر انگیزه شخصی اقدام به خودکشی با مصرف قرص کرد.»

عیسی بازیار در حساب توئیتری خود خشونت ماموران با معترضان را «وحشیانه» توصیف کرده و عکس‌هایی از قربانیان تیراندازی ماموران منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG